Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Armia uprzywilejowanych. Do każdego dopłacisz 490 zł

0
Podziel się:

Emerytury mundurowych są o 1000 zł wyższe niż świadczenia dla cywili.

Armia uprzywilejowanych. Do każdego dopłacisz 490 zł
(PAP/Radek Pietruszka)

Dziś mundurowi mogą przechodzić na emeryturę już po 15 latach pracy. Ich świadczenia są średnio o 1000 zł wyższe niż w przypadku cywili. By było to możliwe, państwo *musi sporo dopłacać*. Tylko w tym roku emerytury policjantów, żołnierzy, strażaków i funkcjonariuszy ośmiu innych służb będą kosztować budżet około 8 mld zł. Wszystkie finansowane przez państwo świadczenia to ponad 12,5 mld zł. To oznacza, że każdy podatnik dołoży do nich 490 zł.

Negocjacje w sprawie reformy emerytur mundurowych wciąż trwają. Wczoraj o pomysłach rządu dyskutowali związkowcy i rządowi eksperci. Ustalili, że do końca kwietnia powstaną założenia do projektu ustawy, która stworzy nowy, wspólny dla wszystkich służb mundurowych system emerytalny.

Ale już dziś wiele wskazuje na to, że rząd dogada się ze związkowcami i od przyszłego roku przywileje emerytalne funkcjonariuszy służb mundurowych i wojskowych zostaną ograniczone.

Do niedawna mundurowi nie chcieli słyszeć o żadnych zmianach. Ale groźba przeniesienia 280 tys. osób do powszechnego systemu - i wiążąca się z tym konieczność odprowadzania składek do ZUS i OFE, których dziś nie płacą - sprawiła, że zasiedli do rozmów i otwarcie przyznają, że są gotowi zgodzić się na niektóre forsowane przez ekipę Tuska zmiany.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t129831.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;to;52;miliardy;zlotych;mniej;na;gpw,1,0,759041.html) Zmiany w OFE to 52 miliardy złotych mniej na GPW

Co proponuje rząd? Po pierwsze, by móc przejść na emeryturę, mundurowi mieliby pracować o pięć, a może nawet o dziesięć lat dłużej. - _ Jest nasza zgoda na wydłużenie czasu pracy o pięć lat _ - podkreśla Antoni Duda, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Ma pojawić się też granica wieku. Dziś na emeryturę może przejść nawet 37-letni policjant. W przyszłości w stan spoczynku będą mogli odejść jedynie ci, którzy oprócz posiadania odpowiedniego stażu pracy, ukończyli 50 lub 55 lat. Na to jednak nie ma zgody związkowców. - _ Łączenie tych warunków to wygórowane żądanie. Nigdzie na świecie nie ma takiego rozwiązania _ - mówi Duda.

Ma też zmienić się sposób wyliczania emerytur, który ostro krytykują pracodawcy. - _ To niesprawiedliwe wobec innych pracowników, że o wysokości emerytur mundurowych decyduje wysokość pensji z jedynie ostatniego roku pracy, kiedy jest ona najwyższa _ - mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Dziś po 15 latach pracy mundurowy może liczyć na emeryturę w wysokości 40 proc. pensji. Każdy kolejny rok pracy zwiększa ją o 2,6 proc. Rząd chce, by dopiero dwudziestoletni staż dawał prawo do emerytury w wysokości około 40 proc. pensji. Aby premiować dłuższą pracę, każdy dodatkowy rok - po osiągnięciu trzydziestoletniego stażu - ma zwiększać emeryturę o 3 proc. Tak by maksymalnie stopa zastąpienia mogła wynieść 85 proc. Dziś jest to 75 proc. pensji.

**[

Zmiany obligatoryjnie mają objąć tylko tych funkcjonariuszy, którzy będą rozpoczynać pracę po 1 stycznia 2012 roku. Ci, którzy już pracują będą mogli wybrać stary albo nowy, premiujący dłuższą pracę, system.

Dlatego budżet wyraźną ulgę odczuje dopiero za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Ale już do 2020 roku dotacje do emerytur mundurowych mają zmaleć w sumie o około 8 mld zł.

To mniej więcej tyle ile obecnie co roku państwo dopłaca do emerytur policjantów, wojskowych, strażaków i innych mundurowych. W sumie dotacje do wszystkich świadczeń - oprócz emerytur to m.in: renty socjalne, rodzinne, zasiłki pogrzebowe, pielęgnacyjne i kombatanckie - dla służb podlegających resortom obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji to około 12,5 mld zł.

To mniej niż dopłaty do samych emerytur rolników. W tym roku państwo zasili KRUS kwotą 15,1 mld zł. Z kolei do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,z którego wypłacane są emerytury Polaków, którzy nie należą do uprzywilejowanych grup - oprócz mundurowych i rolników są to jeszcze m.in. sędziowie, prokuratorzy i górnicy- budżet w 2011 r. dołoży ponad 37 mld zł.

Ilu mundurowych korzysta z przywilejów?

Z danych zebranych przez Money.pl wynika, że preferencyjne zasady przechodzenia na emerytury obejmują około 280 tys. funkcjonariuszy i żołnierzy. Najliczniejsze grupy to: wojskowi (100 tys.), policjanci (97,4 tys. ), strażacy (30,5 tys.), strażnicy więzienni (27,5 tys.) i graniczni (15,6 tys.).

Dokładna liczba funkcjonariuszy nie jest znana, bo Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu oraz służby Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego nie podają informacji o liczbie zatrudnionych osób.

źródło: Money.pl, * - ABW nie podaje liczby zatrudnionych, 5 tys. to ustawowy limit

Mundurowi dostają na rękę średnio o około tysiąc złotych więcej niż emeryt, któremu świadczenie wypłaca ZUS. Jeszcze większa jest dysproporcja między byłymi pracownikami służb a rolnikami. Ci dostają średnio emerytury o blisko dwa tysiące niższe. Lepiej mają górnicy i pracownicy wymiaru sprawiedliwości. Ich świadczenia są odpowiednio o około 500 i 3500 zł wyższe.

źródło: dane MON, MSWiA, KRUS, ZUS i MS

Ekonomiści nie mają wątpliwości. To krok w dobrą stronę, ale za mało odważny

O ile w przypadku zmian OFE głosy ekspertów są z reguły niechętne nowym pomysłom, o tyle w kwestii reformy mundurówek ekonomiści kibicują rządowi. _ - Nie może być tak, że na emeryturę odchodzą 40-latkowie. Bezwzględnie powinni oni należeć do powszechnego systemu emerytalnego _ – twierdzi prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów. -_ Powinniśmy mieć system powszechny, czyli równy dla wszystkich obywateli _ - wtóruje Jeremi Mordasewicz.

Na to nie ma jednak zgody mundurowych i rząd także nie zamierza forsować takiego rozwiązania. - _ Rozmawiamy tylko i wyłącznie o korekcie obecnego systemu i stworzeniu nowego, który obejmie absolutnie wszystkie służby mundurowe _ - podkreśla Duda.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t125366.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gora;kryzys;w;emeryturach;i;tak;nas;dopadnie,111,0,748911.html) Góra: Kryzys w emeryturach i tak nas dopadnie
Prof. Gomułka w swoich postulatach idzie dalej niż rząd. - _ Odchodzący ze służby mogą pracować dalej w innych zawodach. Nie ma więc przeciwwskazań, by wiek emerytalny podnieść do 65 lat _ – mówi i dodaje, że podnoszenie wieku emerytalnego mogłoby być powiązane z podwyżkami, tak by zainteresowanie pracą w służbach mundurowych zbyt mocno nie spadło.

- _ Podwyżka płac nie musi być automatyczna. Najlepiej oprzeć cały system o prawo podaży i popytu. Jeśli nie mamy dostatecznej liczby chętnych do służby, podnosimy wtedy odpowiednio pensje. Trzeba być tu jednak elastycznym i działać w zależności od bieżącej sytuacji _- dodaje prof. Gomułka.

- _ Oczywiście policjant mający 60 lat nie powinien biegać za złodziejami. Dlatego powinniśmy opracować specjalną ścieżkę zawodową dla funkcjonariuszy mundurowych. Charakter ich obowiązków musi być dostosowany do wieku i sprawności fizyczne _j – zastrzega Mordasewicz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polski;emeryt;pariasem;europy;moze;byc;jeszcze;gorzej,152,0,654744.html) Polski emeryt pariasem Europy, może być jeszcze gorzej - _ Nie mam wątpliwości, że nie da się wszystkich starszych policjantów przesunąć do pracy biurowej. Dlatego powinni oni mieć możliwość przechodzenia na emeryturę pomostową, jak na przykład maszyniści kolejowi, 5-10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Wszystko to jednak powinno odbywać się w ramach powszechnego systemu emerytalnego _ – proponuje ekspert Lewiatana, który także chciałby, by rządowa reforma była bardziej radykalna.

- _ Propozycje rządu, żeby nowe regulacje obejmowały tylko funkcjonariuszy zatrudnianych od 2012 roku są złe. Powinny one tak naprawdę objąć wszystkich funkcjonariuszy, którzy do emerytury mają jeszcze co najmniej 10 lat. Są oni w wieku, w którym bez problemów można jeszcze modyfikować plany życiowe _- podkreśla.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;o;zmianach;w;ofe;emerytury;beda;wyzsze,15,0,758799.html) Boni o zmianach w OFE: Emerytury będą wyższe Rząd zakłada, że do roku 2020 potrzeby pożyczkowe państwa mogą zmaleć nawet o 234 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t89169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/emerytury;w;gore;a;rzad;szuka;miliarda,184,0,755384.html) Emerytury w górę, a rząd szuka miliarda Od marca emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia, niż przewidywał rząd.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)