Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

157 tys. osób trafi do OFE z losowania

0
Podziel się:

Spóźnialskich podzieli między siebie 6 funduszy: AIG, Allianz, Axa, Generali, Pekao i Pocztylion.

157 tys. osób trafi do OFE z losowania
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Spóźnialskich podzieli dziś między siebie 6 funduszy: AIG, Allianz, Axa, Generali, Pekao i Pocztylion.

Dla 60 proc. respondentów najważniejszym czynnikiem decydującym o zmianie OFE jest ocena zysków funduszu - wynika z badania przeprowadzonego przez Pentor Research International dla Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

Najczęściej porównujemy oferty w internecie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które deklarują szczególne zainteresowanie tą problematyką.

Wiarygodność źródeł (średnia liczba punktów, w skali 0-4)
źródło razem szczególnie zainteresowani
samodzielne porównywanie ofert, wyników OFE w internecie lub na podstawie danych w mediach 3.1 3.2
konsultacja, rozmowy z moim doradcą, agentem ubezpieczeniowym 2.8 2.9
opinia/porada znajomych, rodziny 2.7 2.7
opinie ekspertów w mediach 2.7 2.8
materiały informacyjne przesyłane pocztą 2.6 2.7
reklama w mediach 2.1 2.0

źródło: Pentor

Samodzielne porównywanie ofert jest też wysoko oceniane dzięki wygodzie korzystania z tego źródła.

Wygoda korzystania ze źródeł (średnia liczba punktów, w skali 0-4)
źródło razem szczególnie zainteresowani
konsultacja, rozmowy z moim doradcą, agentem ubezpieczeniowym 3.0 3.2
opinie ekspertów w mediach 2.9 3.0
samodzielne porównywanie ofert, wyników OFE w internecie lub na podstawie danych w mediach 3.0 3.1
opinia/porada znajomych, rodziny 3.0 2.9
materiały informacyjne przesyłane pocztą 2.9 3.0
reklama w mediach 2.6 2.7

źródło: Pentor

_ - Od szeregu lat obserwujemy na rynku emerytalnym, tak jak we wszystkich innych sferach naszego życia, rosnącą rolę Internetu w dostarczaniu informacji. Widać ją też w wynikach badań Pentora _ - komentuje wyniki badania Krzysztof Lutostański prezes zarządu. Powszechne Towarzystwo Emerytalne BANKOWY.

Choć jednak wyniki zarządzania poszczególnymi towarzystwami sprawdzamy najchętniej samodzielnie, jednak decyzję o wyborze - lub zmianie - OFE podejmujemy najczęściej pod wpływem opinii innych osób. Porady rodziny, znajomych są szczególnie istotne dla respondentów z najmłodszej grupy wiekowej (18-25 lat). Z kolei konsultacje z doradcą, agentem częściej wskazują respondenci z najstarszej grupy wiekowej (41-50 lat).

_ - Wyniki badania dowodzą bardzo trzeźwych opinii w odniesieniu do cech agentów. W odpowiedzi na pytanie o cechy pożądane najwięcej respondentów podało uczciwość i rzetelność, zaś w odpowiedzi na pytanie o cechy najczęściej obserwowane rzetelność i uczciwość, znalazły się dopiero na czwartym miejscu, za uprzejmością, chęcią udzielenia informacji i dyskrecją _ - komentuje badanie Wojciech Otto z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Liczy się zysk

Dla 60 proc. respondentów najważniejszym czynnikiem decydującym o zmianie OFE jest ocena zysków funduszu. Na kolejnych miejscach jego udział w rynku, strategia inwestowania oraz wielkość.

Jednocześnie ponad połowa badanych Polaków jest zdania, że obniżenie opłaty pobieranej przez OFE za zarządzanie składkami klientów będzie miało niewielki lub żaden wpływ na wysokość ich przyszłej emerytury. Za to 63 proc. jest zainteresowanych wprowadzeniem do każdego OFE funduszy o zróżnicowanym sposobie inwestowania tak, aby jeden fundusz w ramach danego OFE inwestował bardziej agresywnie, a inny bardziej bezpiecznie.

Gdyby od stycznia 2000 do czerwca 2009 roku - czyli przez 114 miesięcy - na konto w OFE wpływało regularnie 100 zł, to na koniec tego okresu wartość zgromadzonych środków wyniosłaby nieco ponad 15242 złotych. Daje to 33,7 proc. zwrotu z kapitału gromadzonego przez 9,5 roku w tym funduszu.

źródło: obliczenia własne

Ponad 30 proc. zysku wypracowały także OFE Polsat, Allianz i AIG. Najgorzej w tym czasie radziły sobie: OFE Bankowy, Warta i Aviva - czyli dawny Commercial Union. Składki przekazane do tego ostatniego wzrosły od początku 2000 roku o mniej niż o 25 procent.

| KTÓRE FUNDUSZE BIORĄ UDZIAŁ W LOSOWANIU? |
| --- |
| W procesie losowania OFE biorą udział wszystkie fundusze, które uzyskały wyższe stopy zwrotu niż średnia ważona stopa zwrotu wszystkich funduszy w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych - AIG, Allianz, Axa, Generali, Pekao i Pocztylion. W tym losowaniu wykluczone będą: Aviva (dawniej Commercial Union), ING,PZU - jako fundusze, których aktywa netto przekraczają 10 proc. aktywów całego rynku OFE. . Do każdego z funduszy losowana jest taka sama liczba ubezpieczonych. |

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)