Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

250 tys. Polaków przeszło na emeryturę. To rekord

0
Podziel się:

Większość skorzystała z wcześniejszych emerytur.

250 tys. Polaków przeszło na emeryturę. To rekord
(Dreamstime.com)

W 2008 roku na emeryturę odeszło aż 250 tysięcy Polaków wynika z nieopublikowanych jeszcze danych ZUS-u o liczbie nowych emerytów.

_ Gazeta Wyborcza _, która dotarła do raportu, podkreśla, że przez ostatnie lata na emeryturę odchodziło około 100 tysięcy osób rocznie. Nagły wzrost liczby nowych emerytów zanotowano w 2007 roku, gdy na emeryturę odeszło 217 tysięcy rodaków.

Rzecznik ZUS Przemysław Przybylski przyznał, że według wstępnych szacunków 80 procent wszystkich świadczeń przyznanych w 2008 roku stanowiły wcześniejsze emerytury. Do końca grudnia w Polsce obowiązywały bowiem największe w Europie przywileje emerytalne. Wcześniej pracę mogli kończyć sprzedawcy, zatrudnieni w PKP, artyści i wszystkie 55-letnie kobiety.

Profesor Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczy masowe odchodzenie rodaków na emeryturę w ubiegłym roku było spowodowane zapowiedzią ograniczenia przywilejów. Podkreśla, że ludzie bali się, że państwo zabierze im wczesną emeryturę, i dlatego zwalniali się z pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)