Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Balcerowicz chce debaty z Rostowskim

0
Podziel się:

Trwa spór o debatę telewizyjną na temat zmian w OFE. Profesor wzywa do niej od lutego.

Balcerowicz chce debaty z Rostowskim
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)
bEDsjxuJ

Prof. Leszek Balcerowicz chciałby, by rząd wskazał swego przedstawiciela w debacie telewizyjnej nt. zmian w OFE. - _ Nie mam nic przeciwko temu, aby był to Jacek Rostowski _ - napisał Balcerowicz w oświadczeniu fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Minister Jacek Rostowski powiedział dziś dziennikarzom, że _ bardzo się cieszy _ z decyzji byłego prezesa NBP. Do debaty wzywał Balcerowicza już na początku lutego.

W przesłanym do mediów oświadczeniu Leszek Balcerowicz napisał: _ Od kilku miesięcy trwa w Polsce dyskusja na temat zmian w systemie emerytalnym. Przyczyniły się do tego także starania FOR. Ze strony niektórych przedstawicieli rządu padało podczas tej dyskusji, moim zdaniem, wiele niemerytorycznych tez, którym towarzyszyły wezwania do telewizyjnej debaty _.

bEDsjxuL

Balcerowicz zaznaczył, że jeszcze do niedawna nie było jasne, czy poszczególni ministrowie wypowiadając się w sprawie reformy emerytalnej przedstawiają swoje prywatne poglądy, czy też opinie całego rządu.

We wtorek rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, zgodnie z którym składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji. Rząd chce, by zmiany weszły w życie od 1 maja.

_ Decyzja rządu z 8 marca br. usunęła tę niejasność. Niestety, oznacza ona wybór gorszego, niż możliwy, wariantu dla rozwoju gospodarki, wysokości emerytur i ich bezpieczeństwa oraz wzmocnienia zaufania obywateli do państwa _ - napisał Balcerowicz.

_ Biorąc pod uwagę wcześniejsze zaproszenia do debaty telewizyjnej, będę wdzięczny za wskazanie przedstawiciela rządu, który weźmie ze mną udział w takiej debacie na temat zmian w systemie emerytalnym, na uzgodnionych między stronami warunkach. Nie mam nic przeciwko temu, aby był to minister finansów Jacek Rostowski _ - czytamy w oświadczeniu.

bEDsjxuR

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;platforma;obraza;wyborcow,183,0,764855.html) Balcerowicz: Platforma obraża wyborców _ To nie OFE odpowiadają za deficyt. Nie można zakładać, że ciemny lud ma krótką pamięć _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rostowski;potrzebna;debata;na;temat;ofe,102,0,762214.html) Rostowski: Potrzebna debata na temat OFE Minister finansów odnosi się do wezwania profesora Leszka Balcerowicza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t129924.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zarzuca;balcerowiczowi;szkolne;bledy,143,0,760975.html) Zarzuca Balcerowiczowi szkolne błędy Profesor: Niech lepiej Rostowski przeczyta to, co napisałem. Teraz nie chcę z nim rozmawiać.
bEDsjxvm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)