Notowania

zmiany w ofe
28.03.2011 19:12

Balcerowicz zwrócił się do RPO w sprawie OFE

Ekonomista chce, by Rzecznik Praw Obywatelskich zbadał zmiany dotyczących OFE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

Leszek Balcerowicz szuka pomocy w sprawie zmian w OFE u Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie zmian dotyczących OFE. Pełniąca ten urząd prof. Irena Lipowicz powiedziała, że zajmowanie przez nią stanowiska w tej sprawie obecnie byłoby przedwczesne.

- _ Pan prof. Leszek Balcerowicz zwrócił się do mnie w piątek w prośbą, abym przeanalizowała konstytucyjność czy ewentualne naruszenie praw obywatelskich związanych z uchwaleniem zmian dotyczącej OFE _ - powiedziała prof. Irena Lipowicz.

- _ Ta prośba dopiero wpłynęła, dyrektor zespołu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego ma spotkać się z osobą, którą pan Balcerowicz wskazał jako eksperta do przedstawienia argumentów _ - dodała, zaznaczając, że nie ujawni tożsamości tego eksperta.

Lipowicz poinformowała również, że do jej biura wpływają wnioski i maile także od innych osób, reprezentujących różne stanowiska w sprawie OFE. - _ Będziemy analizować tę sprawę, ale RPO może interweniować jedynie w przypadku prawa już ustanowionego _ - zapowiedziała Rzecznik Praw Obywatelskich. - _ To nie znaczy, że tracimy czas dokonując analizy kwestii OFE, ale w tej chwili zajmowanie stanowiska byłoby przedwczesne _ - zastrzegła.

W piątek Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne subkonta w ZUS. Od 2012 r. zacznie obowiązywać 4-proc. ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Również wtedy wejdzie w życie zakaz akwizycji na rzecz OFE.

W sobotę senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy reformującej system emerytalny. Głosowanie w tej sprawie w Senacie ma odbyć się na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się w środę.

Prezydencki minister Sławomir Nowak powiedział w poniedziałek, że jeśli ustawa wprowadzająca zmiany w systemie emerytalnym nie będzie odbiegała od przedłożenia rządowego, to będzie mogła liczyć na wsparcie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Przeciwny ustawie był były wicepremier i były szef NBP prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem, Polski nie stać na demontaż drugiego filara systemu emerytalnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t130696.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/balcerowicz;papierowym;generalem,201,0,798409.html) "Balcerowicz papierowym generałem" Zdaniem rzecznika PiS czas Balcerowicza minął, minister Rostowski jest sprawny tylko w odbieraniu obywatelom pieniędzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t135790.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/debata;o;ofe;twierdza;ze;wygral;balcerowicz,212,0,798164.html) Debata o OFE. Twierdzą, że wygrał Balcerowicz Tak uznało 51 proc. badanych w sondażu. Dla 37,2 proc. bardziej przekonujący Rostowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t135757.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/pjn;chce;referendum;chodzi;o;ofe,43,0,797739.html) PJN chce referendum. Chodzi o OFE Joanna Kluzik-Rostkowska zwróci się z wnioskiem w tej sprawie do prezydenta.
Tagi: zmiany w ofe, leszek balcerowicz, emerytury, kraj, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz