Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy o OFE. Rząd zrobił na odwrót

0
Podziel się:

Eksperci globalnej instytucji rekomendowali gabinetowi Tuska podniesienie składek do II filara.

Bank Światowy o OFE. Rząd zrobił na odwrót
(kprm.gov.pl)

Rząd chce od kwietnia obniżyć składki do OFE z obecnych 7,3 do 2,3 proc. Budżet zaoszczędzi dzięki temu 11 mld zł w tym roku. O tyle mniej będzie musiał dosypać do kasy ZUS.

_ Gazeta Wyborcza _ dotarła do raportu przygotowanego dla polskiego rządu w marcu ubiegłego roku. Wynika z niego, że zupełnie co innego radził Polsce Bank Światowy. _ Polska reforma emerytalna to świetna robota _ - piszą w nim eksperci banku.

Eksperci przyznają jednak, że emerytury w przyszłości będą bardzo niskie. Stopa zastąpienia (czyli stosunek ostatniej pensji do pierwszej emerytury) spadnie z obecnych 65 proc. do 30 proc. w 2075 r.

Bank Światowy radzi więc rządowi: podnieście składkę do OFE i radzi jak poprawić działanie Funduszy. Chodzi m.in. o to, by:

  • obniżyć opłaty pobierane przez towarzystwa emerytalne (to one zarządzają OFE);
    • zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn;
    • rozstrzygnąć, jak będą wypłacane emerytury z nowego systemu;
    • ukrócić przywileje emerytalne m.in. rolników i mundurowych.

W rządowym projekcie nie uwzględniono żadnej z rekomendacji Banku Światowego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t122700.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zmiany;w;ofe;przy;dziedziczeniu;stracimy;nawet;220;tysiecy;zlotych,191,0,773311.html) Zmiany w OFE. Przy dziedziczeniu stracimy nawet 220 tysięcy złotych W przypadku śmierci bliskiej osoby, zamiast żywej gotówki dostaniemy tylko mglistą obietnicę wsparcia na starość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/wiecej;pieniedzy;dla;ofe;rzad;moze;sie;ugiac,69,0,773701.html) Więcej pieniędzy dla OFE? Rząd może się ugiąć Minister Michał Boni ujawnił, że rząd przeanalizuje możliwość powrotu składek do OFE po 8-10 latach do poziomu 4,5-5 proc. zamiast 3,5 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t128674.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/19;proc;chce;zlikwidowac;ofe;16;proc;woli;likwidacje;zus-u;-;badanie;dla;money;pl,42,0,771882.html) 19 proc. chce zlikwidować OFE! 16 proc. woli likwidację ZUS-u - badanie dla Money.pl Polacy są skołowani w sprawie zmian w emeryturach.
emerytury
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)