Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jan krzysztof bielecki
12.07.2010 19:02

Bielecki: Zamiast podnosić wiek emerytalny, motywujmy

Do dłuższej pracy zachęcą wyższe świadczenia - uważa Bielecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bank Pekao SA)

Zdaniem byłego premieraJana Krzysztofa Bieleckiegozamiastwydłużania lat pracywystarczą bodźce, które będą motywowały przyszłych emerytów, by dłużej pracowali - taką zachętą mogą być wyższe świadczenia emerytalne.

Bielecki powiedział, że wierzy, iż przy pomocy dobrych bodźców można stymulować, by przejście na emeryturę następowało w momencie korzystniejszym dla obu stron. Zdaniem szefa Rady Gospodarczej bodźcem takim może być np. świadczenie wyższe o 7 proc. w przypadku pracy dłuższej o jeden rok.

_ - Osobę w dobrej kondycji powinno to zachęcać do dłuższej pracy. Wierzę, że takie bodźce zadziałają, choć w Polsce jest magia regulacji - na wszystko trzeba wydać zarządzenie lub uregulować sprawę administracyjnie. Jeżeli okazałoby się, że takie stymulowanie ludzi do dłuższej pracy nie udało się, to za kilka lat można by wrócić do tej kwestii, zastanowić się, czy nie należałoby sięgać po nakazy administracyjnie _ - powiedział Bielecki.

Pytany, czy jego zdaniem system ubezpieczeń społecznych i ochrony zdrowia nie rodzi zagrożeń dla finansów publicznych, były premier przyznał, że wymaga on poprawy. _ - W Polsce cały czas zarządzamy zmianą. Nie można spocząć na laurach i stwierdzić, że przecież przeprowadzono reformę, praca została wykonana. Przykład reformy emerytalnej z 1999 r. pokazuje, że po kilku latach funkcjonowania systemu należało usiąść i ocenić syntetycznie jak on działa, jakie korekty są potrzebne. Uważam, że trzeba nieustająco weryfikować, monitorować i poprawiać rzeczy związane z funkcjonowaniem państwa _ - powiedział.

Szef Rady Gospodarczej odniósł się także do informacji z NBP, zgodnie z którymi ukryty dług publiczny Polski wynosi 180 proc. PKB, a rzeczywisty przekracza 220 proc. PKB. Odpowiedzialny za to jest m.in. system opieki zdrowotnej, rentowy, zabezpieczenia społecznego, emerytur mundurowych, KRUS itp. W przyszłości może to zachwiać stabilnością finansów publicznych.

_ - Patrząc z tej perspektywy, taki ukryty dług wynosi np. w USA 700 proc. PKB., a w UE przeszło 300 proc. To jest szersza kwestia, jak liczyć różne zobowiązania państwa. W Polsce próbujemy to robić w sposób bardziej przejrzysty niż w innych krajach UE, choćby dzięki temu, że przeprowadziliśmy reformę systemu emerytalnego. Wydatki na przyszłe pokolenia są podejmowane dzisiaj, nie są traktowane jako zobowiązania przyszłych okresów _ - wyjaśnił Bielecki.

Wskazał, że jego doświadczenie w biznesie nauczyło go nie planować na zbyt wiele lat do przodu. _ - Wszystkie plany dłuższe niż kilkuletnie z reguły się nie sprawdzają. Na prognozy powinno się patrzeć jak na sygnały ostrzegawcze - mówią nam one, co by było, gdyby określone warunki, przez następne np. 10 lat, nie ulegały zmianie _ - uważa były premier.

Jego zdaniem, długofalowe prognozowanie jest trudne zwłaszcza teraz, w okresie dynamicznie zmieniającego się otoczenia, nie mniej prognozy pozwalają także przeciwdziałać trendom.

_ - Klasyczną sprawą analizowaną w dłuższym horyzoncie czasu jest problem starzenia się społeczeństwa w UE. Jeżeli będzie to trwało następne 50 lat, to znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia. Stąd dyskusja na temat działań, jakie trzeba podjąć, aby temu zapobiec, dyskusje o wieku emerytalnym _ - powiedział.

Według Bieleckiego w Polsce widoczny jest - łatwy do określenia - dylemat. Z jednej strony mamy potrzeby rozwojowe wynikające z chęci zmniejszania luki dzielącej nas od krajów bardziej rozwiniętych. Z drugiej strony państwo ma obowiązek pilnowania finansów publicznych, dzięki czemu rynki finansowe postrzegają Polskę jako kraj wiarygodny.

_ - Balansowanie między tymi dwoma czynnikami to wyższa szkoła jazdy, którą - wydaje mi się - rząd polski dość umiejętnie prowadzi. Pokazuje to na przykład ostatni raport banku BIS (Bank for International Settlements), zgodnie z którym Polska, Węgry i Czechy są w całkiem dobrej kondycji _ - powiedział były premier.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t91472.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ke;za;pozniejszym;odchodzeniem;na;emerytury,112,0,640624.html) KE za późniejszym odchodzeniem na emerytury Obecne systemy są nie do utrzymania - alarmuje Komisja Europejska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t94597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/buzek;apeluje;musimy;przestac;zyc;na;kredyt,35,0,633635.html) Buzek apeluje: Musimy przestać żyć na kredyt Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zwrócił się do przywódców krajów UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;system;emerytalny;taki;sam;dla;wszystkich,162,0,636066.html) Boni: System emerytalny taki sam dla wszystkich Szef doradców premiera podkreśla, że zmiany trzeba wprowadzać stopniowo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t89170.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/polowa;polakow;nie;zamierza;odkladac;na;emeryture,221,0,631005.html) Połowa Polaków nie zamierza odkładać na emeryturę Zaledwie 13 procent Polaków oszczędza na emeryturę,
Tagi: jan krzysztof bielecki, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz