Notowania

reforma ofe
31.12.2010 16:33

Boni: Emerytury wzrosną dzięki zmianom w OFE

Emerytura będzie sięgać 40 proc. ostatniej płacy, a nie, jak obecnie, 31-32 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Emerytura będzie sięgać 40 proc. ostatniej płacy, a nie, jak obecnie, 31-32 procent - twierdzi minister Michał Boni. *

Boni powiedział, że dla osoby _ grającej dynamicznie _, która wykorzysta dodatkowy limit ubezpieczenia na poziomie 4 proc., tzw. stopa zastąpienia wzrośnie o około 15 pkt proc., z 31-32 proc. obecnie.

Premier Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że Otwarte Fundusze Emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS. Dzięki temu OFE nie będą zwiększać długu państwa. Tusk wyraził nadzieję, że w styczniu projekt wraz ze szczegółowym opisem skutków finansowych, jakie wywoła, trafi do parlamentu. Rząd chce, by zmiany obowiązywały od 1 kwietnia 2011 r.

W 2017 r. część składki na II filar, zarządzana przez ZUS, będzie wynosić 3,8 proc. Tusk dodał, że II filar w części obsługiwanej przez OFE powinien docelowo dysponować podobną pulą pieniędzy, jaką dziś daje składka w wysokości 7,3 proc. _ - Proponujemy więc, aby równocześnie wprowadzić system dobrowolny - na początek 2 proc., potem 3 proc., a od 2017 r. 4 proc. dodatkowego ubezpieczenia _ - powiedział. Zaznaczył, że będzie to odpisane od podstawy opodatkowania.

Boni przyznał, że wybór podjęty wczoraj był dramatyczny. _ - To jest dramatyczna decyzja podjęta dla ochrony finansów publicznych, dla ochrony przed wzrostem długu, przed wzrostem deficytu _ - tłumaczył.

Zapowiedział, że w najbliższym tygodniu będą prowadzone rozmowy z funduszami emerytalnymi na temat zwiększenia swobód inwestycyjnych dla OFE. Nie chciał jednak powiedzieć, czy OFE będą mogły inwestować w akcie 100 proc. swoich środków.

Minister odniósł się też do waloryzacji środków na indywidualnym koncie w drugim filarze ZUS. _ - Tutaj się mówi albo o waloryzacji o PKB nominalne, czyli PKB realne plus inflacja, albo do dyskusji jest kwestia taka: jeśli stopa zwrotu z OFE będzie wyższa, to czemu nie stopa zwrotu z OFE prowadzących działalność biznesową _ - zaznaczył.

Według niego, przy planowanych bardziej otwartych limitach inwestycyjnych dla OFE i uruchomieniu dodatkowego ubezpieczenia w trzecim filarze, _ do gry akcyjnej będzie o wiele więcej pieniędzy _. Zaznaczył, że dużo będzie jednak zależeć od strategii inwestycyjnej poszczególnych OFE.

Przyznał, że mimo proponowanych zmian, dług publiczny nadal będzie generowany, ale w mniejszej skali. - _ Po to, żeby ten dług był jeszcze mniejszy, aby nie trzeba go było generować w dużej skali za 15-20-30 lat, musimy w całym systemie emerytalnym dokonać zmian _ - powiedział. Według niego, _ dramatyczny wybór dotyczący OFE _ będzie w najbliższych dwóch latach wymuszał poważne decyzje związane z emeryturami mundurowymi i KRUS-em.

Minister poinformował, że rozmawiał z premierem na temat tego, czy nie wprowadzić dodatkowych gwarancji np. w konstytucji, że _ to zobowiązanie jest święte i nienaruszalne _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t97443.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/premier;dobral;sie;ofe;do;skory;tak;jak;obiecal,187,0,745659.html) Premier dobrał się OFE do skóry. Tak jak obiecał - Bez tych pieniędzy zrealizowanie budżetu na 2011 rok byłoby trudne - ocenia Janusz Piechociński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;broni;ofe;i;atakuje;rzad,166,0,745382.html) Balcerowicz broni OFE i atakuje rząd Były szef NBP uważa, że rząd powinien ciąć wydatki, a nie oszczędzać kosztem emerytów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t127685.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/orlowski;broni;zmian;w;ofe;to;kompromis,185,0,745913.html) Orłowski broni zmian w OFE: To kompromis Podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione - ocenia ekonomista.
Tagi: reforma ofe, emerytura, emerytury, wiadomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz