Notowania

Boni o propozycji PSL: Droga na skróty

Według ministra poprawka obniżająca wysokość składek do OFE z 7,3 do 2,3 proc. jest destrukcyjna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Poprawka Franciszka Stefaniuka (PSL) do ustaw dot. zabezpieczenia społecznego, obniżająca wysokość składek do OFE z 7,3 do 2,3 proc. jest destrukcyjna, bo nie służy utrzymaniu integralności II filara - uważa minister w kancelarii premiera Michał Boni. *

Stefaniuk złożył tę poprawkę w Sejmie, w imieniu PSL, podczas drugiego czytania projektu nowelizacji czterech ustaw związanych z zabezpieczeniem społecznym, jednak niedotyczących zasad przekazywania składek do OFE.

Nad rozwiązaniami ws. obniżenia składek do OFE pracuje rząd. Obecnie poddane są konsultacjom. Zgodnie z rządowym projektem, zamiast 7,3-proc. składki, do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc.

Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach osobistych w ZUS. Docelowo w 2017 r. do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc. składki, a 3,8 proc. na subkonta w ZUS. Rząd chce ograniczyć w ten sposób przyrost długu publicznego i deficytu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t94162.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bielecki;uspokaja;trzeba;ufac;rzadowi,24,0,761880.html) Bielecki uspokaja: Trzeba ufać rządowi

- _ Propozycja PSL nie jest propozycją rządową _ - powiedział Boni._ - To nie tylko droga na skróty, ale to droga, która wiedzie na manowce. Dlatego, że istotą tego projektu nie jest utrzymanie integralności drugiego filara, co w naszym rządowym projekcie staramy się zaznaczyć, choćby dbając o te kwestie dziedziczenia, czy o odpowiedni poziom waloryzacji tych środków, które będą ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. Uważam, że to była propozycja destrukcyjna _ - podkreślił Boni.

Stefaniuk argumentował wczoraj, że chodzi o to, by zapobiec cięciom socjalnym, którymi straszy Leszek Balcerowicz i odblokować środki Funduszu Pracy. Jak zaznaczył, jego propozycja _ nie burzy tego, nad czym rząd pracuje, tylko przyspiesza jeden manewr i daje możliwość normalnego funkcjonowania budżetu państwa w roku bieżącym _.

Szef sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Sławomir Piechota z PO uważa, że ponieważ poprawka Stefaniuka wykracza poza pierwotny projekt ustawy, nie może być przyjęta. Poseł PO wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o opinię w tej sprawie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t129920.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/balcerowicz;o;ofe;radykalne;ciecia;i;brak;szacunku;dla;ludzi,125,0,759677.html) Balcerowicz o OFE: Radykalne cięcia i brak szacunku dla ludzi Były szef NBP uważa, że rządowy pomysł na reformę emerytalną jest zły i szkodliwy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;zorganizuje;debate;o;ofe,208,0,758992.html) Prezydent zorganizuje debatę o OFE Bronisław Komorowski chce aktywnie włączyć się do działań na rzecz reformy.
Tagi: obniżenie składki do ofe, ofe, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz