Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: Po zmianach w OFE dług publiczny 30-40 proc. PKB

0
Podziel się:

Minister twierdzi, że trzeba wprowadzić nowe obligacje.

Boni: Po zmianach w OFE dług publiczny 30-40 proc. PKB
(kprm.gov.pl)

Propozycja wprowadzenia obligacji emerytalnych emitowanych przez Skarb Państwa na rzecz Otwartych Funduszy Emerytalnych wydaje się obecnie najmocniejsza_ - poinformował minister Michał Boni, szef doradców premiera. _

_ - Chodzi o długoterminowe (aż do przejścia na emeryturę określonej grupy osób) obligacje emerytalne emitowane przez Skarb Państwa i bezpośrednio adresowane do OFE jako część naszych składek. Takie rozwiązanie rozłożone na parę lat dawałoby ulgę finansom publicznym i zdejmowało zagrożenie dla nadmiaru wzrostu długu. Istotna byłaby oczywiście stopa zwrotu inwestowania w taki sposób _" - napisał Boni w artykule dla _ Gazety Wyborczej _.

Dodał, że jeżeli takie rozwiązanie okazałoby się złożone i niemożliwe do szybkiego wdrożenia, należałoby rozważyć czasowe ograniczenie przepływu całej składki lub jej części do OFE.

Dziś w rozmowie z TVN CNBC Boni powiedział, że koncepcja związana z wprowadzeniem obligacji emerytalnych wydaje się obecnie _ najmocniejsza _. _ Pozostaje tylko kwestia, czy takie rozwiązanie wprowadzić na jakiś czas, czy na stałe _ - zaznaczył.

_ - Musimy zbudować rozwiązanie, które nie zniszczy aspiracji i potrzeb przyszłych emerytów, a także będzie bezpieczne dla finansów publicznych. Myślę, że dwa - trzy najbliższe lata będą trudne. Obligacje emerytalne przekazywane do OFE nie generowałyby zadłużenia _ - dodał. W opinii Boniego, obligacje powinny mieć stopę zwrotu na poziomie wzrostu gospodarczego.

Podkreślił, że w perspektywie kilku lat należy także uporządkować otoczenie systemu emerytalnego. _ Trzeba wrócić do dyskusji o emeryturach mundurowych i innych elementach systemu emerytalnego. Wracałbym do tego, jaka porcja składki ma być przekazywana do funduszy emerytalnych _ - powiedział.

_ Co by się stało z bezpieczeństwem finansowym zarówno systemu, jak i naszych emerytur, gdyby składka przekazywana do OFE wyniosła nie jedną trzecią całości składek, ale jedna czwartą? Zamiast dzisiejszych 7,3 proc. - ok. 5 proc.? I gdyby obligacje emerytalne stały się może w mniejszej skali, ale trwałym elementem systemu? _- napisał Boni w cytowanym wcześniej artykule. - _ W jakiej skali spadłoby wówczas zagrożenie związane z generowanym długiem publicznym, przy nienaruszeniu wysokiej efektywności środków inwestowanych przez OFE dla wartości dodanej naszych emerytur - _dodał.

Z wyliczeń, na które minister powołał się w rozmowie z TVN CNBC wynika, że po wprowadzeniu obligacji emerytalnych dług publiczny w 2060 roku mógłby wynieść ok. 30-40 proc. PKB.

_ - Efekt taki, że ten dług wynosiłby ok. 40 proc. PKB to 1 pkt proc. przyrostu długu w skali roku, to jest do uniesienia dla gospodarki, która się rozwija _ - powiedział.

Niedawno media podały, że rząd rozważa, czy od stycznia 2011 r. zawiesić przekazywanie części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-proc. progu ostrożnościowego długu finansów publicznych. Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. pensji pracowników, zaś do ZUS - 12,2 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t116758.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bitwa;ministrow;o;ofe;dzis;decydujace;starcie,85,0,715605.html) Bitwa ministrów o OFE. Dziś decydujące starcie? Wicepremier Pawlak zapowiada, że rząd zajmie się projektem zmian.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t85956.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;na;razie;nie;bedzie;dyskusji,193,0,715457.html) Zmiany w OFE: Na razie nie będzie dyskusji Nad projektem zmian w OFE autorstwa Michała Boniego przesunięto na 3 grudnia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)