Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co będzie zaliczane do stażu przy obliczaniu emerytury mundurowej

0
Podziel się:

Czynna służba wojskowa w ramach Narodowych Sił Rezerwowych będzie mogła być zaliczana do wysługi emerytalnej żołnierza - wynika z rządowego projektu zmian w emeryturach mundurowych.

Co będzie zaliczane do stażu przy obliczaniu emerytury mundurowej
(włodi/CC/FLickr)

Zgodnie z projektem nowelizacji ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz ich rodzin, podobnie jak dotychczas, do wysługi emerytalnej zaliczać się będzie również okresy pozbawienia wolności i odbywania kary pozbawienia wolności oraz okresy zawieszenia w czynnościach służbowych, w przypadku gdy funkcjonariusz został uniewinniony lub postępowanie karne zostało umorzone, albo gdy nie został ukarany karą dyscyplinarną wydalenia ze służby.

Dodatkowo w przypadku żołnierza przewiduje się, iż okres zaliczany do wysługi emerytalnej obejmować będzie także okres kary aresztu wojskowego, w przypadku gdy żołnierz został uniewinniony albo postępowanie karne zostało umorzone, w tym również warunkowo, a także okresy, w czasie których żołnierz nie pełnił służby wskutek wymierzonej mu kary dyscyplinarnej usunięcia z zawodowej służby wojskowej, pod warunkiem, że kara zostanie następnie uchylona.

Ponadto, na wniosek żołnierza rezerwy uprawnionego do emerytury, do wysługi emerytalnej doliczony będzie mógł być okres pełnienia czynnej służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Wówczas emerytura żołnierza będzie mogła wzrosnąć o wskaźnik 3 proc. dotychczasowej podstawy jej wymiaru za każdy rok pełnienia czynnej służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, a jeżeli okres ten był krótszy niż rok, to wskaźnik ten przelicza się proporcjonalnie za każdy dzień tej służby.

Powyższe okresy będą mogły zostać doliczone jedynie w przypadku, jeżeli emerytura wynosi mniej niż 75 proc. podstawy jej wymiaru. Przesłanką przemawiającą za przyjęciem takiego rozwiązania jest fakt, że służba żołnierza Narodowych Sił Rezerwy w okresie odbywania przez niego corocznych ćwiczeń wojskowych (trwających około 30 dni kalendarzowych) jest formą czynnej służby wojskowej.

W projektowanej ustawie zaproponowano wyłączenie z wysługi emerytalnej czasu pozostawania przez żołnierza zawodowego w rezerwie kadrowej w związku z podjęciem przez niego pracy poza granicami państwa w strukturach organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych strukturach wojskowych, na podstawie umowy zawartej między tym żołnierzem, a taką organizacją (art. 20 ust. 1a wojskowej ustawy pragmatycznej).

Żołnierz zawodowy w tym okresie nie wykonuje obowiązków służbowych oraz nie otrzymuje uposażenia i innych należności pieniężnych. Zatem okres ten jest odpowiednikiem urlopu bezpłatnego, stąd zamieszczona w projekcie ustawy propozycja niewliczania tego okresu do stażu zawodowej służby wojskowej.

O planach reformy emerytalnej czytaj więcej w Money.pl
KRUS czekają zmiany Ludowcy nie obronili rolników. Popracują do 67 roku życia, chyba że...
Pracujący seniorzy dłużej pod ochroną Reforma emerytalna nie odbierze prawa do _ pomostówek _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)