Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co dalej z emeryturami pomostowymi?

0
Podziel się:

Resort pracy i polityki społecznej w przyszłym tygodniu ma podjąć decyzję w sprawie emerytur pomostowych.

Co dalej z emeryturami pomostowymi?

*Resort pracy i polityki społecznej w przyszłym tygodniu ma podjąć decyzję w sprawie emerytur pomostowych. *
Z końcem tego roku wygasają obecne przepisy o wcześniejszych emeryturach. Miała je zastąpić od stycznia 2008 r. rządowa ustawa o emeryturach pomostowych, jednak musiałaby zostać uchwalona do końca tego roku.

Tymczasem w środę marszałek Sejmu Ludwik Dorn zdecydował, że posłowie nie będą zajmować się ustawą o pomostówkach, ponieważ budzi ona kontrowersje.

_ Koszt tego wprowadzenia emerytur pomostowych dla budżetu szacowany jest na 22 mld zł w ciągu najbliższych 25 lat. _
Według prezesa ZUS Pawła Wypycha obecne przepisy o wcześniejszych emeryturach, które wygasają z końcem tego roku, prawdopodobnie zostaną przedłużone o rok, ponieważ nie uda się uchwalić do końca roku nowych przepisów o emeryturach pomostowych.

Jak podkreślił Wypych, istnieją trzy możliwości dotyczące emerytur pomostowych. "Cudem" może jeszcze udać się uchwalić nowe przepisy o pomostówkach przed końcem roku" - powiedział.

Druga z możliwości - najbardziej prawdopodobna według Wypycha - zakłada wydłużenie obowiązywania obecnych przepisów o rok.

Zaś trzecia - najmniej realna według prezesa ZUS, to niewprowadzanie żadnego rozwiązania, co oznaczałoby wygaśnięcie przepisów z końcem roku i odebranie przywilejów przechodzenia na wcześniejsze emerytury wszystkim grupom zawodowym.

| Na czym mają polegać emerytury pomostowe? |
| --- |
| Według przygotowanego przez rząd projektu o emeryturach pomostowych, będzie nimi objętych ok. 320 tys. osób (obecnie z prawa do wcześniejszych emerytur korzysta 1,2 mln osób). Pełna lista grup zawodowych, których ustawa dotyczy, ma się znaleźć w rozporządzeniu rządu do tej ustawy. Do tej pory nie przedstawiono jednak projektu tej listy. Zgodnie z projektem, emerytury pomostowe będą przysługiwały osobom ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. i wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze co najmniej 15 lat, które jednocześnie przepracowały: kobiety 20 lat, a mężczyźni 25 lat. Emerytura pomostowa będzie wypłacana w okresie do osiągnięcia wieku emerytalnego i stanowić będzie nie mniej niż 90 proc. emerytury najniższej określonej w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Emerytury pomostowe finansowane będą z Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP). Fundusz będzie uzyskiwał dochody ze składek opłacanych przez pracodawców zatrudniających do pracy w
szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Koszt tego rozwiązania dla budżetu szacowany jest na 22 mld zł w ciągu najbliższych 25 lat. Obecnie na wcześniejszą emeryturę mogą przejść bez względu na warunki pracy osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku, którzy spełniają podstawowe kryteria wieku i stażu. Kobiety, które ukończyły 55 lat i mają co najmniej 30 lat stażu pracy lub ukończone 55 lat i 20 lat pracy oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Mężczyźni, którzy skończyli 60 lat i mają 25 lat stażu pracy, ale tylko wtedy, gdy orzeczono u nich całkowitą niezdolność do pracy. Natomiast na wcześniejszą emeryturę z powodu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą przejść urodzeni między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r., o ile do końca 2007 r. uzyskają wszystkie wymagane uprawnienia (wiek, staż pracy, staż w warunkach szczególnych). |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)