Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Część zmian w OFE już za dwa tygodnie

0
Podziel się:

14 stycznia zaczną obowiązywać nowe przepisy, które mają zachęcić do oszczędzania na IKZE.

Część zmian w OFE już za dwa tygodnie
(Alex E. Proimos/CC/Flickr)

14 stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. OFE, m.in. te, które mają zachęcić do oszczędzania na IKZE. Cała ustawa, która ma dać Polakom wybór, czy chcą odkładać na emeryturę tylko w ZUS, czy w ZUS i OFE, ma wejść w życie 1 lutego.

Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją 27 grudnia 2013 r., a 31 grudnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Nowe regulacje mają wejść w życie 1 lutego 2014 r., z wyjątkiem kilku artykułów, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Tym samym w połowie stycznia zacznie obowiązywać przepis, który mówi, że od 1 kwietnia do dnia 31 lipca 2014 r. członek otwartego funduszu emerytalnego może złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego - oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Chodzi o 2,92 proc. pensji. Składki osoby, która nie wybierze OFE będą trafiać na subkonto w ZUS.

Wcześniej niż cała ustawa wejdzie w życie regulacja związana z nałożonym na OFE obowiązkiem przekazania obligacji do ZUS. Przepisy mówią, że 3 lutego 2014 r. OFE mają umorzyć 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego na dzień 31 stycznia 2014 r. Tego dnia fundusze mają przekazać do ZUS aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych. Chodzi m.in. o obligacje i bony emitowane przez Skarb Państwa; obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inne papiery wartościowe opiewające na świadczenia pieniężne, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa.

Po 14 dniach od ogłoszenia wejdzie w życie przepis, który nakazuje funduszom dostosowanie - najpóźniej do 1 lipca 2014 r. - swoich statutów do przepisów nowej ustawy. Natomiast do 1 marca 2014 r. OFE będą musiały wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego o wydanie zgody na zmianę w statucie.

Wcześniej niż cała ustawa zacznie też obowiązywać przewidziany w ustawie zakaz reklamy OFE. Zgodnie z nim do dnia 31 lipca 2014 r. zabroniona ma być reklama zawierająca informacje o OFE lub informacje sugerujące, że reklama odnosi się do funduszy. W przypadku naruszenia zakazu KNF nałoży karę w wysokości od 1 mln zł do 3 mln zł. Decyzja ta będzie miała rygor natychmiastowej wykonalności.

Za niecałe dwa tygodnie zaczną także obowiązywać przewidziane w nowych przepisach zmiany w ustawach o PIT i o indywidualnych kontach zabezpiczenia emerytalnego (IKZE), które mają zachęcić przyszłych emerytów do dodatkowego oszczędzania w drugim filarze. Wprowadzona zostanie zryczałtowana stawka dla wypłat z IKZE, która wyniesie 10 proc. (zgodnie z obecnymi przepisami wypłaty takie są opodatkowane według skali podatkowej).

Dochód, który jest przekazywany na IKZE, pozostanie zwolniony z podatku, jak to jest obecnie. Zgodnie ze zmianą wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym nie będą mogły przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego.

Cała ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2014 r. Przewiduje ona, że OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Wprowadzony zostanie minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, w 2016 r. otworzy się kolejne czteromiesięczne _ okienko czasowe _ na ewentualną zmianę decyzji w sprawie oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne _ okienka _ będą otwierane co cztery lata.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc.

Fundusze będą przesyłać każdemu członkowi, nie rzadziej jednak niż raz w roku, informację m.in. o środkach znajdujących się na rachunku członka, terminach dokonanych w tym okresie wpłat składek i wypłat transferowych oraz przeliczeniu tych składek i wypłat transferowych na jednostki rozrachunkowe.

Członkowie OFE będą też informowani o wynikach działalności lokacyjnej OFE, a także o zasadach polityki inwestycyjnej i celu inwestycyjnym funduszu, wraz ze wskaźnikami, do których są porównywane osiągane przez fundusz stopy zwrotu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa OFE spędzała sen z powiek prezydenta To była najtrudniejsza decyzja prezydenta w trakcie jego kadencji. Tak o podpisaniu ustawy o zmianach w OFE mówi doradca głowy państwa, profesor Tomasz Nałęcz.
Prezydent zastanawia się nad reformą OFE Bronisław Komorowski na podpisanie noweli ma czas do 2 stycznia, do tego czasu zorganizuje jeszcze szereg konsultacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)