Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Derdziuk nowym szefem ZUS

0
Podziel się:

Poprzedni prezes został zatrzymany pod zarzutem łapownictwa.

Derdziuk nowym szefem ZUS
(PAP/Tomasz Gzell)

Derdziuk to były minister bez teki w rządzie Donalda Tuska. Pełnił funkcję sekretarza stanu w kancelarii premiera za rządów Jerzego Buzka iKazimierza Marcinkiewicza. Prezesa ZUS powołuje premier na wniosek ministra pracy i polityki społecznej.

Obowiązki prezesa ZUS pełni obecnie Elżbieta Łopacińska, która wcześniej była członkiem zarządu ds. świadczeń. Zapowiedziała, że obowiązki będzie pełniła do czasu rozstrzygnięcia konkursu na prezesa Zakładu. Zaznaczyła, że nie będzie ubiegać się o to stanowisko.

Były prezes Sylwester R. usłyszał sześć zarzutów dotyczących łapownictwa i czerpania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją. Miał przyjmować prezenty, m.in. telewizor, pobyt w hotelu i materiały budowlane. Były dyrektor szczecińskiego oddziału ZUS Tadeusz D. usłyszał zarzuty zarówno dawania łapówek, jak i nakłaniania do wręczania mu korzyści majątkowych.

Pozostali trzej podejrzani usłyszeli po jednym zarzucie. Sąd Okręgowy w Szczecinie zastosował tydzień temu 3-miesięczny areszt wobec 4 z 5 podejrzanych. Na wolności pozostał Jan A., który przyznał się do stawianych mu zarzutów. Obrońcy podejrzanych w aferze korupcyjnej złożyli zażalenie na zastosowanie przez sąd aresztu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)