Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: Wiek emerytalny musi zostać zrównany

0
Podziel się:

TK orzekł, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją.

Eksperci: Wiek emerytalny musi zostać zrównany
(Brankatekic/Dreamstime)

Zgodnie z przepisami, ustawowy wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet, zaś dla mężczyzn - 65 lat. Dopiero po osiągnięciu tego wieku można ubiegać się o emeryturę. Wyjątek stanowią tzw. emerytury pomostowe dla pracujących w szczególnych warunkach lub wykonujących prace o szczególnym charakterze. Osoby takie mają prawo do emerytury w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, który wystąpił do TK o wyjaśnienie sprawy (wniosek do Trybunału złożył poprzedni rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski), zróżnicowanie wieku emerytalnego dyskryminuje kobiety. Powoduje, że krócej oszczędzają one na emeryturę, a dłużej ją pobierają. Wskutek tego ich świadczenia są niższe od świadczeń mężczyzn.

_ - Obecnie nie da się wykazać, że różnice biologiczne i społeczne między kobietami i mężczyznami mają bezpośredni związek ze zróżnicowaniem wieku emerytalnego _ - argumentował w TK Lesław Nowacki z biura RPO.

POSŁUCHAJ LESŁAWA NOWACKIEGO:

źródło: IAR

Zaznaczył wprawdzie, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie musi oznaczać faktycznego przejścia na emeryturę, ale _ jest to częsta przyczyna wywierania na kobiety nacisku na wycofanie się z rynku pracy, zwłaszcza w okresach podwyższonego bezrobocia _.

Innego zdania był przedstawiciel Sejmu Jacek Żalek, według którego przywilej wcześniejszego przechodzenia na emeryturę jest zadośćuczynieniem dla kobiet za wychowywanie dzieci. Do tego kobiety, jeśli chcą, to mogą pracować dłużej.

POSŁUCHAJ JACKA ŻALKA:

źródło: IAR

TK nie uznał racji Rzecznika Praw Obywatelskich, że przepisy dające prawo do odchodzenia na emeryturę w wieku 60 lat dyskryminują kobiety. Uzasadniając wyrok sędzia Stanisław Biernat powiedział, że prawo do odchodzenia na emeryturę w wieku 60 lat nie jest obowiązkiem.

POSŁUCHAJ STANISŁAWA BIERNATA:

źródło: IAR

_ - Mimo zmian kulturowych sytuacja kobiet i mężczyzn różni się, zwykle na niekorzyść kobiet. Są one podwójnie lub nawet potrójnie obciążone pracą zawodową, wychowaniem dzieci i obowiązkami domowymi. Może to prowadzić do wcześniejszej utraty sił _ - argumentował sędzia Biernat.

Sędzia-sprawozdawca w uzasadnieniu orzeczenia wyjaśnił, że zarzuty Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczyły nie samego zróżnicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, lecz skutków takiego rozwiązania. Dodał, że zróżnicowanie jest zgodne nie tylko z Konstytucją, ale i prawodawstwem unijnym.

Pewnego rozczarowania decyzją Trybunału nie kryje Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Według niej choć nie przekreśla to drogi do podwyższenia wieku emerytalnego, to konsekwencje gospodarcze są takie, iż kobiety krócej pracują i mają mniejsze emerytury.

**Ekspert PKPP Lewiatan podkreśla, że w Unii Europejskiej jest tendencja do podwyższania wieku emerytalnego.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY KRZYSZTOSZEK:

źródło: IAR

Natomiast Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową podkreśla, że konsekwencje tego orzeczenia poniesie gospodarka.

POSŁUCHAJ BOHDANA WYŻNIKIEWICZA:

źródło: IAR

Zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza, z punktu widzenia gospodarczego najlepsze byłoby zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Jego brak zagraża natomiast finansom publicznym.

POSŁUCHAJ BOHDANA WYŻNIKIEWICZA:

* źródło: IAR* **

TK zwrócił się do parlamentu, by podjął prace nad zmianą przepisów prowadzącą do stopniowego zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Sprawa rozstrzygana była w składzie 12 sędziów TK. Trzech z nich: Ewa Łętowska, Teresa Liszcz, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz zgłosiły zdanie odrębne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)