Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emeryci dostaną od posłów ekstra dodatek?

0
Podziel się:

Według projektu PiS jego wysokość miałaby wahać się od 200 do 600 zł.

Emeryci dostaną od posłów ekstra dodatek?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Coroczny dodatek dla emerytów i rencistów (również rolników, którym emeryturę lub rentę wypłaca KRUS), których świadczenie na dzień 1 października nie przekracza 1300 zł miesięcznie - przewiduje projekt przygotowany przez PiS.

Nad projektem ustawy o corocznym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów i rencistów i innych świadczeniobiorców debatował w nocy z czwartku na piątek Sejm. PO chce jego odrzucenia w pierwszym czytaniu. Głosowanie nad wnioskiem - w piątek.

Projekt przewiduje, że dla osób, które otrzymują miesięcznie do 800 zł dodatek miałby wynieść 600 zł, dla otrzymujących od 800 zł do 1000 zł - 400 zł, a dla tych, którzy otrzymują od 1000 do 1300 zł - 200 zł - chce PiS.

Dodatek miałby być wypłacany razem z październikowymi świadczeniami. PiS proponuje aby podatek nie był opodatkowany.

Według wnioskodawców wypłata dodatków będzie kosztowała Skarb Państwa w 2008 r. ok. 3,5 mld zł rocznie.

W uzasadnieniu posłowie PiS napisali, że takie rozwiązanie ma na celu wyrównanie różnic w wysokości świadczeń pobieranych przez emerytów i rencistów, aby i ta część społeczeństwa mogła korzystać proporcjonalnie ze wzrostu gospodarczego i dobrej sytuacji ekonomicznej Polski.

Projekt w imieniu klubu PO skrytykowałaDomicela Kopaczewska, która złożyła wniosek o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu.

Tadeusz Cymański z PiS zaznaczył, że projekt może być przedmiotem krytyki, ale jest pewną propozycją, nad którą można dyskutować - można dyskutować np. o kwotach. Jak dodał, PiS popiera działania rządu dotyczące aktywizacji zawodowej ludzi starszych, ale - jak zaznaczył, emerytów to nie dotyczy, ze względu na wiek i stan zdrowia. _ - Apelujemy do koalicji, aby nie odrzucać tego projektu _ - mówił poseł.

Jako bardzo istotny projekt, który dotyczy 2 mln osób żyjących na granicy ubóstwa określił propozycję PiSTadeusz Tomaszewskiz Lewicy. Przyznał jednak, że projekt ma mankamenty. Zauważył, że inwestuje się 3,5 mld zł z budżetu państwa nie określając precyzyjnie kryteriów dochodowych na osobę.

Ponadto, jak dodał poseł, projekt w wielu miejscach jest niesprawiedliwy z punktu widzenia innych grup społecznych, żyjących w znacznie gorszych warunkach. Tomaszewski opowiedział się jednak za dalszymi pracami nad projektem w komisji rodziny.

Wątpliwości co do projektu miał teżMieczysław Kasprzakz PSL. - _ To rozwiązanie zastępcze, chwilowe - a 3,5 mld zł będzie kosztować _ - zaznaczył. Jego zdaniem, należy poszukiwać rozwiązań gdzie indziej. Poseł, jak mówił, zastanawiałby się nad podniesieniem najniższej emerytury. _ - Z dużą rezerwą podchodzimy do tego projektu _ - podkreślił.

| MINISTER W CIĄŻY PRACUJE W NOCY |
| --- |
| Posłanka PiSBeata Mazurekzwróciła się do prowadzącego obrady wicemarszałkaJarosława Kalinowskiego, aby poruszył podczas posiedzenia Konwentu Seniorów problem, że podczas nocnych debat w Sejmie resort pracy po raz kolejny reprezentuje pani wiceminister, która jest w ciąży. _ - Czy pan premierDonald Tuskpuściłby swoją żonę - gdyby była w ciąży - do pracy w nocy? _ - pytała posłanka. Wiceminister Agnieszka Chłoń-Domińczak, która zabrała głos w debacie nad projektem podkreśliła, że zawsze z dużą przyjemnością odpowiada w Sejmie na kwestie dotyczące systemu emerytur. - _ Ale gdyby to się nie działo w godzinach wieczornych - byłoby lepiej _ - zaznaczyła. |

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)