Notowania

emerytury
18.04.2006 03:48

Emerytury będą niższe

Osoby, które właśnie zaczynają pacować, będą musiały same oszczędzać, by godnie żyć na emeryturze. Nie mają co liczyć na ZUS, bo resort pracy przyznaje, że świadczenia wypłacane przez system emerytalny będą systematycznie maleć od 2030 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Osoby, które właśnie zaczynają pacować, będą musiały same oszczędzać, by godnie żyć na emeryturze - ostrzega "Życie Warszawy". *

Nie mają co liczyć na ZUS, bo resort pracy przyznaje, że świadczenia wypłacane przez system emerytalny będą systematycznie maleć od 2030 roku. Wówczas zaczną być wypłacane emerytury wyłącznie z nowego systemu.

Według szacunków resortu, obecni czterdziestolatkowie muszą się liczyć ze spadkiem swych dochodów na emeryturze o jedną-trzecią. Ci, którzy dopiero wkraczają na trynek pracy, nie otrzymają na emeryturze nawet połowy swopich zarobków.

"Życie Warszawy" zaznacza, że winna wszystkiemu jest demografia, gdyż po 2020 roku polskie społeczeństwo będzie się gwałtownie starzeć, coraz więcej będzie emerytów, coraz mniej pracujących. Dlatego też młodzi ludzie muszą sami zacząć oszczędzać na swoje emerytury.

Nadal jednak niewiele osób decyduje się na odkładanie pieniędzy na tak zwanych Indywidualnych Kontach Emerytalnych zakładanych przez banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne i domy maklerskie.

"Życie Warszawy" twierdzi, że zachętą mogłyby być zachęty podatkowe, np. możliwość odliczenia od podatku sumy wpłaconej na IKE . Na to jednak na pewno nie zgodzi się ministerstwo finansów.

Tagi: emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz