Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emerytury będą niższe. Nawet o jedną trzecią

0
Podziel się:

To skutek reformy emerytalnej z 1999 roku. Dostaniemy tylko tyle ile uzbieramy z ZUS i OFE.

Emerytury będą niższe. Nawet o jedną trzecią
(Amaxim/Dreamstime)

*Myśleliście, że mamy niskie emerytury? Będą jeszcze niższe! *

Jak donosi _ Gazeta Wyborcza _ rząd wyliczył, ile będzie wynosiło przeciętne świadczenie emerytalne według nowego systemu, który wejdzie w życie w styczniu 2009 roku. - _ Dla niektórych będzie nawet o jedną trzecią niższe niż to, które obowiązuje dziś _ - podkreśla _ Gazeta Wyborcza _.

Dziennik wyjaśnia, że jest to skutek reformy emerytalnej z 1999 roku, która zakładała, że państwo przestanie dopłacać do emerytur. W nowym systemie, czyli już od stycznia 2009 roku, wysokość świadczeń będzie zależała wyłącznie od składek odłożonych w otwartych funduszach emerytalnych i ZUS

Jak podkreśla _ Gazeta Wyborcza _, na starość dostaniemy tyle, ile sobie w funduszach uzbieramy. I to niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na OFE, czy zostaliśmy tylko w ZUS.

Jak szacuje gazeta, 45-letnia lekarka zarabiająca dziś 5 tysięcy złotych brutto, w starym systemie emerytalnym dostałaby 3 i pół tysiąca złotych emerytury. W nowym dostanie tylko 2 tysiące 200 złotych brutto.

Twórca reformy emerytalnej, Marek Góra, uważa, że ten system jest bardziej sprawiedliwy. Jak argumentuje - nie można dostawać pieniędzy za nic.

Z kolei wiceminister pracy Agnieszka Chłoń - Domińczak podkreśla, że walka o wcześniejsze emerytury po prostu się nie opłaca. Trzeba natomiast jak najdłużej pracować i odkładać dodatkowe pieniądze na starość._ _

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)