Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emerytury mundurowe. Minister uspokaja policjantów

0
Podziel się:

- Policjanci mogą być zadowoleni z przyjętego przez Sejm systemu emerytalnego, uspokaja minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

Emerytury mundurowe. Minister uspokaja policjantów
(PAP/Leszek Szymański)
bEDtexOt

_ - Policjanci mogą być zadowoleni z przyjętego przez Sejm systemu emerytalnego _, uspokaja * minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. W *edług niego zapewnia funkcjonariuszom _ godne życie _ po zakończeniu służby.

_ - Funkcjonariusze, którzy obecnie służą w policji wcale nie będą musieli martwić się o swoje emerytury. Obowiązuje ich dotychczasowy system emerytur mundurowych, natomiast nowy sprawi, że policjanci po zakończeniu służby będą mogli godnie żyć _ - podkreślił minister Cichocki.

Sejm w piątek przegłosował reformę emerytur mundurowych. Funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55 roku życia i 25 latach służby. Posłowie przyjęli reformę autorstwa MSW. Resort finansów proponował włączenie mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego. Jednak ta propozycja nie została przyjęta przez Radę Ministrów.

bEDtexOv

Według Cichockiego na służbę w policji funkcjonariusze nie decydują się tylko i wyłącznie z powodów przywilejów emerytalnych.

_ - Nie można sprowadzać pracy policjantów tylko do emerytury. Rozmawiam z funkcjonariuszami i oficerami policji i oni nie przychodzą do służby +dla emerytury+. Ważne jest oczywiście, by po zakończeniu służby mogli oni godnie żyć, a obecny, jak i ten nowo zaproponowany system takie godne życie zapewnia _ - zaznaczył minister Cichocki.

Dalej idących zmian w mundurowym systemie emerytalnym chciało ministerstwo finansów. Szef resortu finansów Jacek Rostowski początkowo wskazywał, że funkcjonariusze wstępujący do służby powinni być włączeni do powszechnego systemu emerytalnego. Kolejny wariant przedstawiony przez Ministerstwo Finansów zakładał, że funkcjonariusze będą nabywali uprawnienia emerytalne po 60. roku życia, pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 30 lat.

Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

bEDtexOB

Według noweli emerytury mundurowe będą stanowiły odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i nadal będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Jak dotychczas, emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Nie przewidziano łączenia emerytury z rentą. Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm podjął decyzję w sprawie reformy emerytur Odrzucenia projektu w całości domagały się kluby SP i PiS.
Nie dostaną takich przywilejów, jak żołnierze Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w emeryturach opowiedziała się za odrzuceniem poprawek opozycji do rządowego projektu zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych.
Klamka zapadła. Sejm zajmie się emeryturami Opozycja zapowiada bój o podniesienie wieku emerytalnego.
bEDtexOW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)