Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
system emerytalny
10.07.2012 11:07

Emerytury w Trybunale Konstytucyjnym. Odroczyli rozprawę

Trybunał nie odpowiedział dziś, czy zgodne z konstytucją są przepisy, które w 2011 r. zmusiły do rozwiązania umowy o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Trybunał nie odpowiedział dziś, czy zgodne z konstytucją są przepisy, które w 2011 r. zmusiły do rozwiązania umowy o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury. TK odroczył rozprawę do 26 lipca.

Trybunał Konstytucyjny, który odroczył rozprawę z powodu kłopotów zdrowotnych jednego z pełnomocników TK, miał zbadać przepisy ustawy z 16 grudnia 2010 r., która między innymi znowelizowała ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja ta przywróciła od 1 stycznia 2011 r. zasadę, że aby uzyskać prawo do emerytury trzeba się zwolnić z pracy, przynajmniej na jeden dzień. W przeciwnym razie emerytom kontynuującym zatrudnienie grozi zawieszenie prawa do emerytury.

Nowelizacja objęła tym wymogiem także tych pracowników, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury bez konieczności rezygnacji z zatrudnienia. Taką możliwość dawały bowiem przepisy obowiązujące przed 2011 r.

Wniosek w sprawie niekonstytucyjności tego przepisu nowelizacji skierowała do Trybunału Konstytucyjnego grupa senatorów PiS. Ich zdaniem art. 6 nowelizacji w zakresie, w jakim dotyczy osób, które nabyły prawo do emerytury na mocy wcześniejszych przepisów, jest niezgodny z konstytucją oraz protokołem dodatkowym do europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Czytaj więcej w Money.pl
Znaleźli pracę dla policjantów-emerytów Dzięki "Programowi Konsultant" emerytowani policjanci ruchu drogowego będą udzielać telefonicznych porad kierowcom.
Urząd skarży ustawę. Drugi wniosek do TK Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o emeryturach i rentach.
Ekonomista ujawnia błędy w projekcie emerytur Ekonomista ujawnia błędy w projekcie nowych emerytur. Referendum w tej sprawie coraz bardziej realne.
Tagi: system emerytalny, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz