Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
27.12.2008 11:15

III filar się chwieje

Indywidualne konta emerytalne zamknęło w tym roku ponad 120 tysięcy Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Janpietruszka/Dreamstime.com)

*W tym roku po raz pierwszy zmalała liczba osób, które oszczędzają w tak zwanym trzecim filarze - pisze _ Gazeta Wyborcza _. Indywidualne konta emerytalne zamknęło ponad 120 tysięcy Polaków. *

Na emeryturę możemy oszczędzać w trzecim filarze od czterech lat. To nasz dobrowolny wkład - aby świadczenie było wyższe. Wystarczy otworzyć indywidualne konto emerytalne w banku, firmie ubezpieczeniowej, towarzystwie funduszy inwestycyjnych lub biurze maklerskim.

Ma to być ostatni z trzech filarów naszej przyszłej emerytury: po części pochodzącej także z pierwszego filaru, jakim jest ZUS i drugiego filaru - otwartego funduszu emerytalnego. Oszczędności z IKE są zwolnione z podatku Belki.

_ Gazeta Wyborcza _ podkreśla, że IKE od początku nie cieszyły się dużym zainteresowaniem Polaków, ale tak źle, jak teraz, jeszcze nie było. W tym roku po raz pierwszy zmalała liczba osób, które na emeryturę odkładają w trzecim filarze. W efekcie liczba wszystkich oszczędzających zmalała do 840 tysięcy.

W sumie na IKE odłożyliśmy dotąd zaledwie nieco ponad 1,5 miliarda złotych. W skali roku ubyło blisko 400 milionów. Kiedy ruszała reforma emerytalna, jej twórcy zakładali, że tylko w ciągu pierwszego roku na IKE wpłyną 4 miliardy złotych. Otworzyć je miało nawet 7 milionów Polaków.

Tagi: emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz