Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jednostki OFE wzrosły w czerwcu średnio o 2,78 proc.

0
Podziel się:

Średnia stopa zwrotu funduszy emerytalnych w czerwcu wyniosła 2,78%, a najlepsze rezultaty osiągnęli zarządzający Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) PZU Złota Jesień, którego jednostka wzrosła o 3,15%./ ISB /

Średnia stopa zwrotu funduszy emerytalnych w czerwcu wyniosła 2,78%, a najlepsze rezultaty osiągnęli zarządzający Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE)
PZU Złota Jesień, którego jednostka wzrosła o 3,15%, wynika z raportu spółki Analiz Online, zajmującej się monitorowaniem rynku funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Jak podkreślają analitycy spółki, dobrym wynikom zarządzania sprzyjały świetne warunki na krajowym rynku akcji i papierów dłużnych.

„Zdecydowane wzrosty wartości krajowych indeksów, przetykane od czasu do czasu korektami cen, doprowadziły mierniki giełdowej koniunktury w okolice ich dotychczasowych maksimów. Tym razem korzystniej wypadły inwestycje w największe spółki – indeks WIG 20 zyskał w ciągu miesiąca +6,8%, wobec +4,8% wzrostu MIDWIG” – czytamy w raporcie.

Do wzrostów przyczyniły się m.in. doniesienia o fuzji głównych akcjonariuszy banków Pekao SA i BPH, oraz wzrost cen surowców na światowych rynkach.

Bardzo dobrze zachowywał się także krajowy rynek długu, szczególnie w drugiej połowie miesiąca.

„Mierzący koniunkturę w tym segmencie rynku indeks IROS zyskał w ciągu miesiąca +2,1% podnosząc tegoroczne zyski z rynku obligacji skarbowych do poziomu 6,75%. A to oznacza, że w ciągu sześciu miesięcy zrealizowaliśmy niemal całą tegoroczną prognozę – dochodowość polskich papierów rządowych była szacowana na 7-8% w skali roku” – czytamy w raporcie.

Co więcej, spodziewane obniżki stóp procentowych, mogą te zyski powiększyć, podkreślają analitycy.

„W czerwcu łatwego zadania nie miały te fundusze, które inwestowały na zagranicznych rynkach akcji” – czytamy także.

Działo się tak, ponieważ rosnącym indeksom giełd europejskich towarzyszyło umocnienie złotego do euro. Natomiast na rynku amerykańskim sytuacja była odwrotna – indeksy spadały przy niewielkiej aprecjacji złotego względem dolara.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)