Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski nie widzi problemu. Podpisze zmiany w OFE?

0
Podziel się:

Ustawa w OFE do kosza, a przynajmniej do Trybunału - apelowali do prezydenta przedstawiciele organizacji pracodawców i związkowcy.

Komorowski nie widzi problemu. Podpisze zmiany w OFE?
(PAP/Jacek Turczyk)

Aktualizacja: 14:00

Przedstawiciele organizacji pracodawców i związkowcy apelują do prezydenta o skierowanie ustawy wprowadzającej zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego, a niektórzy o _ wyrzucenie jej do kosza _. Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami partnerów społecznych, by konsultować zmiany w systemie emerytalnym.

Minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka ujawniła, że prezydent na razie nie ma zastrzeżeń do ustawy zmieniającej system emerytalny.

Prezydent zawsze przed podpisaniem ustawy jeszcze raz analizuje aspekty merytoryczne i prawne, więc jeszcze kilka dni na pewno na to zużyje - powiedziała Wóycicka. Wyjaśniła, że środa to ostatni dzień konsultacji w tej sprawie.

Powiedziała, że kilka dni prezydent poświęci na przygotowanie ostatecznej decyzji.

POSŁUCHAJ IRENY WÓYCICKIEJ:

Dodała, że prezydent planuje spotkanie z sędzią Jerzym Stępniem i prawnikami, aby omówić zarzuty konstytucyjne przedstawione przez byłego prezesa TK. Wóycicka podkreśliła, że w świetle ekspertyz, którymi dysponuje Kancelaria Prezydenta, argumenty Stępnia _ nie wydają się z perspektywy prawnej zasadne _.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień zaapelował do Senatu o odrzucenie ustawy. Zwrócił się również do prezydenta, by w przypadku uchwalenia ustawy przez parlament, zablokował nowelizację lub wysłał do TK wniosek o zbadanie jej zgodności z ustawą zasadniczą.

Ustawę do Trybunału albo do kosza

Przedstawiciel Solidarności, Henryk Nakonieczny powiedział po spotkaniu, że prezydent prawdopodobnie podpisze ustawę, bo nie ma zastrzeżeń co do jej konstytucyjności.

Lewiatan zwrócił się do prezydenta o zawetowanie ustawy, ewentualnie o skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Według Lewiatana nowelizacja wprowadzając nowy podział składki na ubezpieczenie emerytalne i zmniejszając część przekazywaną do OFE, narusza konstytucyjne zasady ochrony praw nabytych oraz zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz konstytucyjne prawo obywateli do zabezpieczenia społecznego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t86744.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;w;senacie;spiesza;sie,7,0,803079.html) Zmiany w OFE w Senacie. Spieszą się
Zbigniew Żurek z BCC powiedział, że jego organizacja także będzie prosiła prezydenta o zawetowanie ustawy. _ Zdaniem BCC nadaje się ona do kosza _ - zaznaczył. Podczas prac w Komisji Trójstronnej BCC opowiadał się za utrzymaniem składki do OFE na obecnym poziomie - 7,3 proc.

Adam Ambrozik, ekspert Pracodawców RP zapowiedział przed spotkaniem, że organizacja nie zaproponuje prezydentowi weta do nowelizacji, ale będzie prosić o zbadanie konstytucyjności zmian.

_ - Weto w obecnej sytuacji finansów publicznych to naszym zdaniem za daleko idący wniosek, ale prezydent powinien wykonać ruch, który sprawdzi konstytucyjność wprowadzanych przepisów _ - uważa Ambrozik.

_ - Będzie w imieniu Solidarności namawiał pana prezydenta do skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego _ - zapowiedział wcześniej rzecznik Solidarności, Wojciech Gumułka.

_ - Jeśli jednak prezydent wybierze podpisanie ustawy - _ dodał rzecznik - przedstawiciel Solidarności będzie zachęcał go, by czuwał nad tym, aby w kolejnych latach zagwarantowany został poziom waloryzacji środków zapisanych na subkoncie w ZUS.

_ - Tak, by w przypadku nagłych potrzeb budżetowo-politycznych ten poziom waloryzacji nie był obniżany, żeby prezydent był takim gwarantem, że te środki będą waloryzowane w oparciu o odpowiedni wskaźnik _ - powiedział rzecznik związku.

Zmiany w OFE już od maja?

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t136118.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;zmiany;w;ofe;zgodne;z;konstytucja,254,0,800766.html) Tusk: Zmiany w OFE zgodne z konstytucją Inaczej w Polsce nie byłaby możliwa żadna korekta systemu emerytalnego, mówi premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t135312.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/polski;emeryt;zyje;za;pol;sredniej;krajowej;gorzej;niz;w;kryzysie,129,0,798593.html) Polski emeryt żyje za pół średniej krajowej. Gorzej niż w kryzysie Na Islandii i w zadłużonej Grecji emeryci dostają 100 i 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t135468.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ekspert;dla;money;pl;zmiany;w;ofe;tylko;przesuna;w;czasie;deficyt;budzetowy,154,0,796058.html) Ekspert dla Money.pl: Zmiany w OFE tylko przesuną w czasie deficyt budżetowy Analiza reformy bez politycznego zacietrzewienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/prywatyzacja;zamiast;zmian;w;ofe;to;ratunek;dla;budzetu,189,0,794813.html) Prywatyzacja zamiast zmian w OFE to ratunek dla budżetu Grad szybko zyskałby ponad 100 miliardów złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)