Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF wyemituje od października obligacje emerytalne

0
Podziel się:

Resort finansów planuje w ramach ruszających Indywidualnych Kont Emerytalnych zaoferować od października emerytalne, dziesięcioletnie obligacje o zmiennym oprocentowaniu

- poinformował Arkadiusz Kamiński, dyrektor departamentu długu publicznego w MF.

"W związku z uruchomieniem od 1 września IKE resort planuje od 1 października emisję nowej, emerytalnej 10-letniej obligacji oszczędnościowej" - powiedział Kamiński.

"Będzie miała skróconą nazwę EDO. Oferowana będzie w ramach IKE i prowadzona przez agenta emisji detalicznych obligacji skarbowych, który jest naszym agentem od 1 sierpnia 2003 roku (PKO BP)
" - dodał.

Instytucje finansowe od 1 września, rozpoczną oferowanie IKE, które mają być formą gromadzenia dodatkowych oszczędności na emeryturę. Korzystanie z IKE pozwala uchronić zyski z oszczędności od podatku od dochodów kapitałowych.

Zgodnie z ustawą, IKE będą oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, firmy ubezpieczeń na życie, banki i biura maklerskie, a zyski z kwot wpłacanych na IKE będą wolne od podatku.

Obligacje wyemitowane przez MF będą oferowane osobom fizycznym, oprocentowanie będzie oparte na inflacji.

"Nabywać ją będą mogły wyłącznie osoby fizyczne. Głównymi zaletami jest bezpieczeństwo i gwarancja Skarbu Państwa. Będzie to obligacja zmiennoprocentowa. Oprocentowanie wyznaczane będzie na podstawie wskaźnika inflacji i marży zapewniającej realny zysk" - powiedział Kamiński.

"Roczna kapitalizacja odsetek umożliwi zgromadzenie znacznego kapitału przy wykupie oraz pozwoli na zwiększenie wartości inwestycji nie naruszając rocznego limitu dla wpłat na IKE" - dodał.

Dodatkowo nabywca obligacji będzie mógł skorzystać z opcji przedterminowego wykupu.

"Oszczędzający sam określi okres oszczędzania dzięki wykorzystaniu opcji przedterminowego wykupu przy stosunkowo niskim koszcie" - powiedział Kamiński.

Resort polityki społecznej ocenia, że w pierwszym roku funkcjonowania IKE trafi na nie do 4 mld zł, zaś liczba chętnych do skorzystania z takich kont może przekroczyć 3 mln.

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)