Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mundurowi będą uciekać ze służby?

Mundurowi będą uciekać ze służby?

Fot. PAP/Paweł Supernak

Minister pracy Jolanta Fedak uważa utrzymanie obecnych rozwiązań emerytalnych dla służb mundurowych za nieracjonalne. Prace nad zmianą mają się rozpocząć w drugiej połowie roku.

Według minister Fedak system trzeba zmienić, bo jest niedopuszczalne, aby po 15 latach służby, 35-letni mężczyźni przechodzili na garnuszek państwa. Wśród mundurowych zawrzało. Trybuna pisze, że związki zawodowe służb mundurowych są w stanie zgodzić się na pewne zmiany, na przykład wydłużenie służby o 10 lat, ale oczekują czegoś w zamian.

Pogłoski o pracach przy ustawie kończą się masowym odejściem ze służby - mówi Wiesław Puchalski, przewodniczący Związku Zawodowego Straży Pożarnej Florian. Według niego część osób nie odeszłaby wcześniej, gdyby otrzymała gwarancję podwyżek.

Masowe odejścia mogą powiększyć dziurę etatową w policji do 10 tysięcy wakatów. W straży to 2 tysiące. W wojsku problemy kadrowe mają wszystkie formacje i jednostki.

Wojskowe Biuro Badań Społecznych przeprowadziło badania, z których wynika, że nawet 80 procent żołnierzy uprawnionych do emerytury, w razie zmian uprawnień byłoby gotowych do odejścia z wojska.

emerytury, wojsko, policja, fedak, jolanta fedak, strż pożarna
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
tef
89.228.100.* 2012-02-26 18:52
jeśli jest tak słodko w mundurze to nic nie stoi na przeszkodzie się zaciągnąć, nikt nie zabrania spróbować a nie tylko narzekać
Stefan z Wrocławia
62.87.219.* 2012-02-17 01:52
Pozdrawiam cieplutko wszystkich, którzy muszą odrobinę dłużej popracować. Ja już mam to za sobą. Mam 35 lat, emkę i plany na... no właśnie? Tak, jakiś wyjazd zagraniczny do cieplutkiego kraju, co wy na to?
G
91.193.160.* 2011-07-30 19:58
witam,
sam pracuje w tej formacji 10 lat i wierzcie mi ze nie jest kolorowo :/ obecnie praca w służbach przypomina raczej fabrykę kredek, wychodzę z założenia ze coś za coś tzn. pracuje w niedziele i święta, na noce i z kibicami debilami, lumpami na ulicach i przede wszystkim codziennie stykam się z ludzką głupotą... ale mam wcześniejsza emeryturę. wiem ze wiele osób to boli, tyle że nic nie stało na przeszkodzie wstąpić w szeregi, a najbardziej w tym państwie bawią mnie ludzie typu JP, a jak coś się dzieje to na komisariat lecą hehe, no cóż przykład idzie z góry..
Zobacz więcej komentarzy (199)