Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mundurowi u Tuska. Bronią emerytur

0
Podziel się:

Szef rządu uważa, że należy wydłużyć okres aktywności zawodowej funkcjonariuszy.

Mundurowi u Tuska. Bronią emerytur
(kprm.gov.pl)

**Szef rządu uważa, że należy wydłużyć okres aktywności zawodowej funkcjonariuszy mundurowych. Premier wielokrotnie zapewniał jednak, że reforma obejmie funkcjonariuszy nowo przyjętych do służby, a ci już pracujący nie stracą praw nabytych.

Dziś premier, któremu towarzyszyli minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller oraz szef doradców premiera Michał Boni, rozmawiał z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Zrzesza ona związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa. Jeszcze we wtorek Donald Tusk zapowiadał, że podczas dzisiejszego spotkania ze związkowcami nie zadeklaruje jednak _ modelu ostatecznego _ reformy.

Ani strona rządowa, ani związkowa nie podają konkretnych propozycji dotyczących wydłużenia służby funkcjonariuszy. _ Zgadzamy się na wydłużenie tego podstawowego nabycia uprawnień emerytalnych o pięć lat. Według tej propozycji w każdej formacji trzeba by było mieć 20 lat wysługi, by nabyć podstawowe uprawnienia. To zostało zaakceptowane przez związki _ - mówił na początku grudnia cytowany przez gazetę _ Polska The Times _ przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Reforma systemu emerytur mundurowych ma polegać na wydłużeniu okresu aktywności zawodowej funkcjonariuszy m.in. policji. Według powszechnego systemu emerytalnego kobiety nabywają uprawnienia do emerytury w wieku 60, a mężczyźni 65 lat.Obecnie w służbach mundurowych emerytura przysługuje po 15 latach służby i zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. po ponad 28 latach pracy. Na emeryturze można dorabiać, ale obowiązują limity.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, bo policjanci przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Ponadto krytykowano, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, jak i tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t116611.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zolnierze;w;zus-ie;i;ofe;klich;melduje;gotowosc,129,0,712577.html) Żołnierze w ZUS-ie i OFE? Klich melduje gotowość Szef resortu uważa, że armia może być objęta powszechnym systemem emerytalnym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t74769.gif ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mundurowi;walcza;o;emerytury;stana;przeciw;rzadowi,122,0,710266.html) Mundurowi walczą o emerytury, staną przeciw rządowi Związkowcy chcą ubezpieczeń w branżowych kasach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t89556.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/policjanci;gotowi;sa;pracowac;10;lat;dluzej,184,0,709816.html) Policjanci gotowi są pracować 10 lat dłużej? Rząd od dłuższego czasu przymierza się do reformy emerytur mundurowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t79482.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/psl;chce;rozmawiac;o;reformie;krus;ale;stawia;warunki,124,0,704636.html) PSL chce rozmawiać o reformie KRUS, ale stawia warunki Zmiany oprócz rolników muszą dotyczyć mundurowych i sędziów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)