Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Napisali do Boniego. Chcą ulg w podatkach

Napisali do Boniego. Chcą ulg w podatkach

Fot. Brankatekic/Dreamstime
Polskim emerytom grozi ubóstwo, więc konieczne są natychmiastowe zmiany w systemie emerytalnym, np. ulgi podatkowe dla oszczędzających na emeryturę w tzw. III filarze - napisała Izba Zarządzająca Funduszami Emerytalnymi i Aktywami w liście do ministra Michała Boniego.

Obowiązujący w Polsce system emerytalny składa się z trzech filarów. Pierwszy to ZUS, do którego przekazywane jest 12,2 proc. pensji pracownika, drugi - Otwarte Fundusze Emerytalne, do których trafia 7,3 proc. pensji.

Na trzeci filar składają się dobrowolne oszczędności obywateli gromadzone na Indywidualnych Kontach Emerytalnych oraz w tzw. pracowniczych programach emerytalnych współfinansowanych w części przez pracowników, a w części przez ich pracodawców.

W przesłanym piśmie skierowanym do szefa doradców premiera, ministra Michała Boniego, Izba Zarządzająca Funduszami Emerytalnymi i Aktywami podała, że IKE ma w Polsce zaledwie 5 proc. osób w wieku produkcyjnym, a w PPE uczestniczy ich tylko 1,2 proc.

Izba apeluje o zmiany w przepisach podatkowych, które zachęcą Polaków do dobrowolnego, dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Chodzi o możliwość odliczania od PIT składek wpłaconych na IKE lub do PPE.

Platforma przekreśli szansę na ratowanie IKE?

W I półroczu 2010 r., w stosunku do I połowy 2009 r., odnotowano spadek liczby IKE - o 4,4 proc. w stosunku do I połowy 2009 r. Dodatkowo wśród prowadzonych kont tylko 25, 8 proc. jest aktywna, czyli zasilana wpłatami - napisała Izba. Dodała, że Polaków nie zachęca do oszczędzania na emeryturę ani podwyższony od 2009 r. do 9 tys. 578 zł roczny limit oszczędzania w IKE, ani zwolnienia z podatku przyszłych, ewentualnych zysków kapitałowych od tych oszczędności.

Zdaniem autorów listu do Boniego, dla 30- czy 40-latków są to korzyści abstrakcyjne. Ich zdaniem do gromadzenia dodatkowych pieniędzy na przyszłe emerytury może zachęcić tylko ulga widoczna od razu, w trakcie corocznych rozliczeń z urzędem skarbowym.

Izba wskazuje takie kraje jak: Węgry, Niemcy, Słowacja czy Finlandia, gdzie są ulgi podatkowe z tytułu dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, i gdzie wskaźnik osób w wieku produkcyjnym gromadzących takie oszczędności wynosi odpowiednio od 13 proc. do 34 proc.

Zdaniem autorów listu, zachęty fiskalne związane z oszczędzaniem w IKE i PPE nie będą niekorzystne dla budżetu państwa.

Jeśli powstaną potężne IKE oraz PPE to do budżetu wpłyną nie tylko olbrzymie kwoty z tytułu opłat i podatków od podmiotów obsługujących te programy, ale również na polskim rynku kapitałowym pojawią się dodatkowi gracze, którzy stworzą stały popyt na skarbowe papiery dłużne oraz akcje prywatyzowanych przedsiębiorstw - napisała Izba.

Jak powiedział asystent Boniego Michał Przeciechowski, minister Boni nie widział jeszcze listu Izby. - Do końca tygodnia jest on na urlopie, udzielonym przez premiera - wyjaśnił.

Raporty Money.pl
Ranking OFE: ZUS wciąż lepszy. Ale dystans maleje
Od początku istnienia OFE najlepszy fundusz emerytalny zarobił dla swoich członków 33,7 proc. W tym czasie składki odkładane w ZUS urosły o 51 proc.
Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru?
Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu emerytalnym - wynika z analizy Money.pl. Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać
W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?
Jeszcze długo polskich emerytów nie będzie stać na spędzenie jesieni życia w ciepłych krajach Europy. Money.pl sprawdził, gdzie można przeżyć za polską emeryturę.
ofe, emerytury, ike, boni, michał boni, ii filar, fedak, jolanta fedak
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
lezdrub@interia.pl
79.185.110.* 2010-11-03 18:42
Obecna ustawa o IKE jest dobra i nic nie należy gmerać.

Należy tylko ludzi uświadomić z korzyści inwestowania w IKE na emerytrę.

Przyczyną, że jest tak mało inwestujacych w IKE, są takie firmy jak Aviva w której wogóle nie można założyć IKE.

Wielu agentów ubezpieczeniowych twierdzi ,ze IKE to be.
Powodem takich twierdzeń tych agentów jest niska prowizja z tytułu założenia programu IKE klientowi.


Firmy ubezpieczeniowe wolą sprzedawać programy ubezpieczeniowo-inwestycyjne, bo w takich programach mają kokosy. Agenci też z takich programów maja kokosy, więc IKE dla nich jest be.

I to są OWE powody, że tak mało osób niwestuje w IKE.
hamulec postępu
83.27.24.* 2010-11-03 15:57
Cała prawda o tym III filarze została zawarta w przedostatnim zdaniu: Jeśli powstaną potężne IKE, oraz PPE to do budżetu wpłyną nie tylko potężne kwoty z tytułu opłat i podatków od podmiotów obsługujących te programy ....
I w tym cała sprawa - potężne kwoty na opłaty i podatki, równie duże dla zarządzających, oraz pośredników (agentów, akwizytorów), firma prowadząca też nie robi tego charytatywnie, tylko musi zarobić, a wszystko ze składek naiwniaków.
Coraz trudniej o jeleni, więc do nagonki włączają się oprócz naganiaczy sami "Wielcy Łowczy". Może coś upolują, kto wie. W końcu jeszcze znajdują się naiwni na grę w 3 karty.