Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Nie mam zamiaru wygaszać sporu Fedak - Boni"

0
Podziel się:

Premier wie, że reforma systemu emerytalnego budzi kontrowersje.

"Nie mam zamiaru wygaszać sporu Fedak - Boni"
(kprm.gov.pl)

PremierDonald Tuskwie, że reforma systemu emerytalnego to skomplikowana sprawa i uważa, że to dobrze, że jego ministrowie spierają się w tej kwestii.

_ - Będziemy bardzo ostro debatować i argumentować, także w obrębie rządu, bo dla nas głównym celem jest bezpieczeństwo przyszłych emerytów, z pełną świadomością, że gigantyczne środki trzeba uruchamiać na uzupełnianie systemu _ - powiedział Tusk.

Zdaniem premiera, reforma systemu emerytalnego to sprawa skomplikowana i bardzo delikatna. _ - Zanim w tej sprawie podejmiemy wspólnie decyzję, będzie trzeba naprawdę przemyśleć każdy szczegół tej sprawy _ - podkreślił.

Wedługpropozycji ministerstwa pracy do Otwartych Funduszy Emerytalnych miałoby trafiać 3 proc. pensji pracowników zamiast obecnych 7,3 proc. Różnica, czyli 4,3 proc. pensji, byłaby przekazywana do ZUS, który łącznie otrzymywałby wówczas 16,5 proc. pensji (obecnie 12,2 proc.).

[

Emerytura z ZUS i OFE to połowa ostatniej pensji ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/emerytura;z;zus;i;ofe;to;polowa;ostatniej;pensji,189,0,597181.html )

Resort pracy proponuje również, by osoba odchodząca na emeryturę mogła, po uzbieraniu odpowiednio wysokiej kwoty, zapewniającej jej co najmniej 200 proc. emerytury, wybrać pieniądze, które zgromadziła na swoim koncie w OFE i przeznaczyć je na dowolny cel.

Minister pracyJolanta Fedakw najbliższym czasie przedłoży Radzie Ministrów projekt założeń do ustawy o emeryturach kapitałowych.

Inne zdanie w tej kwestii ma natomiast m.in. minister Boni. Jego zastrzeżenia dotyczą m.in.

  • podważania w projekcie podstawowych zasad systemu kapitałowego;
    • niebezpieczeństwa, że przyszłe emerytury, wypłacane głównie z ZUS, będą niższe od tych, które mogłyby wypracować OFE;
    • skupienia się na umniejszaniu roli OFE zamiast na poprawie ich konkurencyjności, poszerzaniu instrumentów finansowych, w które mogłyby inwestować czy stworzeniu tzw. funduszy bezpiecznych, inwestujących obligacje i inne papiery skarbowe.

_ - Chcielibyśmy uzyskać taką zdrową równowagę między interesem, jakim jest system emerytalny dla Otwartych Funduszy Emerytalnych - rozumiemy, że fundusze to także działalność biznesowa - ale chcielibyśmy, żeby te proporcje były zharmonizowane, to znaczy, żeby działalność funduszy była korzystna dla przyszłych emerytów _ - powiedział szef rządu.

Minister Fedak pytana , czy jest spór w rządzie na temat jej propozycji w sprawie OFE oraz czy sprzeciwia się im Boni, powiedziała:_ Proszę pytać o to pana ministra Boniego. Ustawa nie była jeszcze przedmiotem obrad rządu, więc trudno mi powiedzieć, ale z tych moich konsultacji wygląda na to, że minister finansów popiera tę moją koncepcję i wiele rozwiązań, które tam umieściłam _.

Raporty Money.pl
*Ranking OFE: ZUS wciąż lepszy. Ale dystans maleje * Od początku istnienia OFE najlepszy fundusz emerytalny zarobił dla swoich członków 33,7 proc. W tym czasie składki odkładane w ZUS urosły o 51 proc.
*Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru? * Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu emerytalnym - wynika z analizy Money.pl. Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
*Gdzie można przeżyć za polską emeryturę? * Jeszcze długo polskich emerytów nie będzie stać na spędzenie jesieni życia w ciepłych krajach Europy. Money.pl sprawdził, gdzie można przeżyć za polską emeryturę.

ZOBACZ TAKŻE:

emerytury
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)