Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OFE czy ZUS? Tutaj możesz pobrać formularz

0
Podziel się:

Osoby, które chcą, aby część ich składek emerytalnych trafiała do Otwartych Funduszy Emerytalnych mają czas tylko do końca lipca.

OFE czy ZUS? Tutaj możesz pobrać formularz

W tym celu powinny pobrać specjalny formularz, wypełnić go i dostarczyć do ZUS.

Wypełniony wniosek można dostarczyć osobiście w ponad 300 oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub wysłać go pocztą. Można również zrobić to za pośrednictwem platformy usług elektronicznych na stronie www.pue.zus.pl.

*

Niezależnie od podjętej decyzji, do ZUS i tak trafi 12,22 procent naszego wynagrodzenia brutto. Wybór dotyczy reszty składki czyli 7,3 procent pensji, która jest obecnie dzielona na 4,38 procent na dodatkowe konto w ZUS i 2,92 procent dla OFE.

Jeśli zdecydujemy się na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wspomniane 7,3 procent pensji brutto zostanie zapisane na naszym subkoncie w ZUS. Jeśli wybierzemy OFE to podział będzie taki, jak obecnie - 4,38 proc. trafi na konto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Możliwość wyboru od pierwszego dnia kwietnia ma ponad 16 milionów Polaków. Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że dotychczas na pozostanie w OFE zdecydowało się zaledwie 21 tysięcy Polaków.

Warto pamiętać, że brak decyzji oznacza, że z automatu zostaniemy przeniesieni do ZUS. Pierwszą szansę na zmianę będziemy mieli dopiero w 2016 roku, kiedy ponownie otworzy się _ okienko transferowe _. Kolejne - co cztery lata.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)