Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ofe
08.04.2013 17:01

OFE w Polsce. Projekt trafi do konsultacji społecznych

Ministerstwo pracy przekaże do konsultacji społecznych projekt dokumentu w sprawie przeglądu otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zaraz po zakończeniu prac nad tym projektem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Creatista/Dreamstime)

*Premier Donald Tusk zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że rząd przedstawi w maju propozycje dotyczące przyszłości OFE. Dodał, że obecnie nie ma planów likwidacji funduszy, ale też nie muszą one za wszelką cenę dalej funkcjonować. *

_ - Resort pracy i polityki społecznej cały czas przygotowuje projekt dokumentu dotyczący przeglądu otwartych funduszy emerytalnych. Zatem trudno dziś podawać konkretny termin zakończenia tych prac _ - podkreślił Sejmej.

Szef rządu poinformował też, że jeszcze w najbliższych dniach będzie się starał szczegółowo zapoznać z efektami przeglądu OFE, który przygotował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. _ - Będziemy poddawali analizie wnioski płynące z tego przeglądu, a także propozycje wielu ekspertów i polityków dotyczące przyszłości OFE _ - zaznaczył premier. Podkreślił, że przegląd będzie przeprowadzony z _ największą starannością _.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym.

W ubiegłą środę minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że pomysł jest _ głęboko szokujący _. _ Rząd się na to nie zgodzi _ - oświadczył. Zgodnie z przepisami w 2013 r. rząd miał przeprowadzić przegląd systemu emerytalnego, co nakazuje ustawa o systemie emerytalnym. W ramach przeglądu planowane jest m.in. rozwiązanie sprawy wypłat emerytur z drugiego filara.

Czytaj więcej w Money.pl
OFE upadną. Rząd potrzebuje pieniędzy Prof. Stanisław Gomułka komentuje burzę wokół systemu emerytalnego.
Emerytury wypłacane dożywotnio. To zależy... _ Wybierając system wypłat, będziemy patrzyli na sytuację finansów publicznych, ale zabezpieczając interesy emerytów _.
Tagi: ofe, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz