Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ofe
03.08.2010 11:29

OFE wzrosły w lipcu o 7,8 miliarda złotych

Od początku roku wzrost wartości środków wynosi blisko 13 proc., czyli ponad 22 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brankatekic/Dreamstime)

Wartość środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) wzrosła o 4,1% w skali miesiąca - czyli o 7,8 mld zł. W lipcu wyniosła więc 201,0 mld zł.

Taką informację podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Po dwumiesięcznej przerwie aktywa funduszy emerytalnych ponownie zyskały na wartości, poddając się tym samym długoterminowej tendencji panującej na tym rynku. Po raz pierwszy w historii środki zgromadzone w ramach II filara systemu emerytalnego przekroczyły granicę 200 mld zł.

Od początku roku wzrost wartości środków wynosi blisko 13 proc., czyli ponad 22 mld zł.

-_ Głównym powodem istotnego wzrostu aktywów w lipcu był bardzo dobry wynik zarządzania, na poziomie +5,1 mld PLN. Był on możliwy dzięki wysokiemu udziałowi akcji w portfelach funduszy. Na koniec czerwca średni ważony udział akcji w portfelach funduszy wynosił blisko 33 proc. _- podano w raporcie.

Obok silnych wzrostów na rynku akcji, indeks WIG zyskał w lipcu 7,8%, aktywom funduszy emerytalnych sprzyjała sytuacja na rynku długu, gdzie nastąpił spadek rentowności papierów dłużnych.

W lipcu nie odbyła się sesja transferowa, zatem, obok wyniku zarządzania, wpływ na wartość aktywów miała tylko pula środków przekazanych przez ZUS. Dzięki niej aktywa OFE powiększyły się o 2,9 mld zł.

W zeszłym miesiącu wszystkie fundusze emerytalne odnotowały wzrost wartości aktywów. W podziale na instytucje, największy procentowy wzrost wykazały, posiadające najwyższy udział akcji w portfelu, OFE Polsat (4,3%) oraz drugi pod względem wielkości zarządzanych środków - ING OFE (4,3%).

Na trzecim miejscu z dynamiką na poziomie 4,2%, znalazło się OFE Pocztylion. Wzrost aktywów na poziomie średniej wykazał fundusz Aviva OFE (4,1%), który wciąż zarządza największymi aktywami na naszym rynku funduszy emerytalnych.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: ofe, wzrost, lipiec, 2010, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz