Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OFE znikną za dwa lata? Takie są plany rządu

0
Podziel się:

Rząd planuje zastąpić OFE specjalnymi subfunduszami emerytalnymi.

OFE znikną za dwa lata? Takie są plany rządu
(PAP/Radek Pietruszka)

Rząd Donalda Tuska chce, by nasze oszczędności emerytalne były inwestowane efektywniej i bezpieczniej. Dlatego planuje zastąpić OFE specjalnymi subfunduszami emerytalnymi.

Jak wynika z informacji _ Gazety Wyborczej _ za dwa lata pieniądze odkładane obecnie na emeryturę w OFE mają być docelowo inwestowane przez dwa subfundusze - dynamiczny i przedemerytalny.

Środki obecnych klientów OFE nie trafiłyby jednak do nowych funduszy bezpośrednio. Najpierw wpłynęłyby do subfunduszu _ B, z którego dopiero stopniowo po jakimś czasie byłyby przenoszone do jednego z docelowych subfunduszy. _

Zespół profesora Marka Góry, jednego z twórców reformy emerytalnej sprzed 11 lat, który przygotował projekt reformy systemu emerytalnego, proponuje ponadto zwiększyć limit inwestycji za granicą z obecnych 5 do co najmniej 15 proc. aktywów. Ta zmiana miałaby dotyczyć subfunduszy dynamicznych.

System subfunduszy miał wejść w życie już w 1999 roku. Obecnie obowiązuje na Węgrzech, Szwecji, Słowacji, Litwie, Łotwie i Estonii.

Tusk grozi OFE: Klient ma być na pierwszym miejscu

Kilka dni temu Donald Tusk postawił Otwartym Funduszom Emerytalnym ultimatum. Powiedział, że jeśli nie zaczną stawiać klientów na pierwszym miejscu, to rząd zmieni system emerytalny. Premier spotkał się z przedstawicielami OFE, by omówić sposoby uniknięcia reformy systemu emerytalnego.

- _ Jestem przekonany, że to spotkanie może unieważnić dyskusje o wywracaniu tego systemu do góry nogami, jeśli weźmiecie na siebie odpowiedzialność, by obecny stan naprawić _ - dodał.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Tusk ostrzegł też szefów OFE, że wielu polityków jest za zmianą systemu emerytalnego. - _ To nie jest tak, że jesteście dzisiaj pieszczochami polityków i opinii publicznej _ - powiedział. - _ Proszę nie traktować moich słów jak strachy na lachy, bo doświadczenia innych krajów pokazują, że mogą funkcjonować inne systemy emerytalne _ - podkreślił.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Premier obiecał przedstawicielom OFE, że inicjatywą będzie musiał wykazać się także ZUS. - _ Chcemy zaproponować waloryzację kwotową, a nie procentową świadczeń emerytalnych, żeby przynajmniej lekko skorygować narastające różnice _ - powiedział.

Rząd od długiego już czasu powtarzał konieczność zmian w systemie emerytalnym. Najbardziej zagorzałą ich zwolenniczką jest minister pracy Jolanta Fedak.

Jej koncepcja zakłada zmniejszenie składki odprowadzanej do funduszy emerytalnych z 7,3 do 3 proc. Zmianie uleć mają również limity inwestycyjne funduszy, a także możliwość wystąpienia z OFE.

ZUS lepszy od OFE. Rząd daje funduszom ostatnią szansę

Przez jedenaście lat od wprowadzenia reformy emerytalnej najlepszy OFE zarobił dla przyszłych emerytów niewiele ponad 45 procent. W tym samym czasie kapitał zgromadzony w ZUS został zwaloryzowany o prawie 60 procent. Wyniki OFE to jednak realne zyski, podczas gdy oszczędności w ZUS pozostają tylko na papierze.

Obliczenia własne Money.pl na podstawie danych OFE i ZUS,
rok 2010 - do 31 lipca

Porównując wyniki OFE z tymi, wykazywanymi przez ZUS trzeba jednak pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii. Środki, które wykazywane są jako oszczędności zgromadzone na kontach w ZUS to tylko zapis księgowy - istnieją faktycznie jedynie _ na papierze _. ZUS nie inwestuje naszych oszczędności. Przekazywane przez pracujących Polaków składki, dotacje budżetowe i komercyjne pożyczki wypłacane są na bieżąco na emerytury.

W przypadku przyszłych emerytów będzie podobnie. Kapitał, który dziś wykazuje na ich kontach ZUS również istnieje tylko_ na papierze _. Na ich emerytury złożą się tak naprawdę ich płacące składki dzieci.

Równie ważne, przy próbie porównania jest i to, że podawany przez Zakład Ubezpieczeń wzrost kapitału od którego liczyć się będzie wysokość wypłacanych emerytur nie wynika z dobrego zarządzania pieniędzmi. To efekt ustawowo ustalanych corocznych wskaźników ) waloryzacji, które oparte są przede wszystkim na stopie inflacji.

Z kolei wyniki OFE zależą w wysokim stopniu od kondycji rynku finansowego. 30 procent ) ich aktywów to akcje spółek notowanych na GPW. Im kondycja giełdy jest lepsza, tym szybciej rośnie wartość oszczędności przyszłych emerytur. Spadek notowań na GPW automatycznie oznacz obniżanie się stopy zwrotu funduszy. One - w odróżnieniu od ZUS - muszą więc umieć dobrze inwestować.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t102245.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rok;pracy;wiecej;to;emerytura;wyzsza;o;300;zlotych,164,0,647332.html) Rok pracy więcej to emerytura wyższa o 300 złotych Rozpoczął się kolejny festiwal pomysłów na zmiany w emeryturach. Money.pl analizuje jakie mogą mieć skutki dla naszych portfeli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t39490.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/ranking;ofe;zus;wciaz;lepszy;ale;dystans;maleje,77,0,487245.html) Ranking OFE: ZUS wciąż lepszy. Ale dystans maleje Od początku 2000 roku najlepszy OFE zarobił 33,7 proc. W tym czasie składki w ZUS urosły o 51 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t109270.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;grozi;ofe;klient;ma;byc;na;pierwszym;miejscu,233,0,664809.html) Tusk grozi OFE: Klient ma być na pierwszym miejscu Premier ostrzegł szefów funduszy, że jeśli nie zmienią podejścia, rząd zmieni system emerytalny.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)