Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPZZ chce spotkania z premierem w sprawie OFE

0
Podziel się:

Związkowcy liczą, że ich eksperci wezmą udział w pracach nad zmianami dotyczącymi funduszy.

OPZZ chce spotkania z premierem w sprawie OFE
(PAP/Radek Pietruszka)

Związkowcy liczą, że eksperci OPZZ zostaną zaproszeni do zespołu, który ma pracować nad zmianami dotyczącymi funduszy emerytalnych.

Wczoraj premier Donald Tusk, w towarzystwie szefa swoich doradców Michała Boniego, spotkał się z szefami Otwartych Funduszy Emerytalnych. Rozmawiano na temat konieczności zmian w funkcjonowaniu OFE.

OPZZ napisało w liście do premiera, że odbiera spotkanie, jako początek debaty nad niezbędnymi zmianami w systemie ubezpieczeń społecznych. _ Liczymy, że następnym etapem tej debaty będzie kolejne spotkanie Pana Premiera, tym razem z przedstawicielami ubezpieczonych, reprezentowanymi przez OPZZ _ - napisali związkowcy.

Premier poinformował, że do połowy września czeka na propozycje przedstawicieli OFEdo projektów ustaw dotyczących funkcjonowania systemu emerytalnego. Zmiany te mogłyby wejść w życie od 1 stycznia 2011 roku.
Wyrazili nadzieję, że premier wsłucha się w głosy członków OFE, którzy _ niestety nie mają żadnego wpływu na kierunki polityki inwestycyjnej, prowadzonej przez poszczególne towarzystwa emerytalne _.

Związkowcy OPZZ napisali też, co budzi największy niepokój ubezpieczonych. Wskazali np., że po dziesięciu latach oszczędzania w OFE duży odsetek kobiet nie uzbierał środków na jakąkolwiek emeryturę, średnia miesięczna emerytura kapitałowa wynosi kilkadziesiąt złotych, a oszczędności członków, którzy przystąpili do OFE w ostatnich latach, są niższe niż wysokość wpłaconych do OFE składek.

OPZZ zwróciło ponadto uwagę, że PTE są jedynymi spółkami, którym nie tylko nie grozi jakikolwiek kryzys, ale mają zagwarantowane zyski. _ Nie ma gwarancji ze strony OFE osiągnięcia określonej emerytury za określoną składkę _ - ostrzegli związkowcy.

_ - Podtrzymujemy stanowisko, że jakiekolwiek zmiany w funkcjonowaniu systemu emerytalnego nie mogą być dokonywane doraźnie, bez wypracowania kompleksowej koncepcji docelowego funkcjonowania całości systemu. Oczekujemy dokonania zmian systemowych nie tylko w zakresie obniżenia kosztów funkcjonowania OFE, ale przede wszystkim wprowadzenia rozwiązań zabezpieczających godziwy poziom życia emerytów i rencistów _ - napisali.

OPZZ wyjaśniło, że chodzi o wprowadzenie rozwiązań zabezpieczających środki zbierane przez ubezpieczonych przed kolejnymi spadkami ich wartości.

Podczas środowego spotkania premier Tusk skrytykował fundusze za to, że nie działają w interesie przyszłych emerytur, tylko w swoim własnym. Zagroził, że jeżeli nie zwiększą swojej efektywności, poprawią konkurencji, to niewykluczone są _ alternatywne rozwiązania _ - radykalne zmiany w systemie emerytalnym.

OFE przestawiły propozycje naprawy systemu, nad którymi będą pracować wspólnie z przedstawicielami rządu. Ich celem ma być podniesienie efektywności funkcjonowania funduszy emerytalnych z punktu widzenia klienta, co spowoduje wzrost świadczeń od 5 do 10 proc. przy _ akceptowalnym poziomie ryzyka _. OFE proponują m.in. wprowadzenie tzw. wielofunduszowości, która pozwoli na uzależnienie rodzaju inwestycji od wieku klienta, oraz uzależnienie opłat pobieranych przez OFE od osiąganych przez nie wyników i sytuacji na rynku kapitałowym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t109270.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;grozi;ofe;klient;ma;byc;na;pierwszym;miejscu,233,0,664809.html) Tusk grozi OFE: Klient ma być na pierwszym miejscu Premier ostrzegł szefów funduszy, że jeśli nie zmienią podejścia, rząd zmieni system emerytalny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zus;lepszy;od;ofe;rzad;daje;funduszom;ostatnia;szanse,193,0,665025.html) ZUS lepszy od OFE. Rząd daje funduszom ostatnią szansę Przez jedenaście lat od wprowadzenia reformy emerytalnej najlepszy OFE zarobił dla przyszłych emerytów niewiele ponad 45 procent. W tym samym czasie kapitał zgromadzony w ZUS został zwaloryzowany o prawie 60 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t47412.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rezerwe;demograficzna;bierze;zus;to;i;tak;za;malo,178,0,664242.html) Rezerwę demograficzną bierze ZUS. To i tak za mało Minister Pracy Jolanta Fedak dopięła swego przy trzecim podejściu. Aby łatać dziurę w systemie emerytalnym rząd postanowił wczoraj wykorzystać prawie dwie trzecie Funduszu Rezerwy Demograficznej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)