Notowania

zmiany w emeryturach
31.12.2010 10:10

Orłowski broni zmian w OFE: To kompromis

Podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione - ocenia ekonomista.

Podziel się
Dodaj komentarz
(premier.gov.pl)

Podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione - uważa ekonomista Witold Orłowski, przedstawiciel Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.

Orłowski tłumaczył w radiowej Trójce, że zapowiedziane wczoraj zmiany w systemie emerytalnym za wynik kompromisu. Podkreślił, że w sprawie OFE nie było dobrego ani łatwego rozwiązania.

_ - Udało się znaleźć kompromis. Minister finansów parł w stronę całkowitej likwidacji OFE. Z drugiej strony był minister Boni, który OFE bronił - _ przypomina Orłowski. Ekonomista podkreślił, że polski system emerytalny nie jest całkowicie bezpieczny, a jego reforma nie została dokończona.

POSŁUCHAJ WITOLDA ORŁOWSKIEGO:

Profesor Orłowski dodał, że gdyby obecny system pozostał niezmieniony, to za 20-30 lat emerytury wyniosłyby 25-30 procent płacy. Obywatele muszą więc zrozumieć, że trzeba dłużej pracować i samemu oszczędzać na emeryturę. Politycy nie proponują jednak podniesienia wieku emerytalnego, gdyż obawiają się sprzeciwu społeczeństwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t127626.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/zabieraja;nam;skladki;z;ofe;wiekszosc;trafi;do;zus,158,0,745630.html) Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS Trzy filary w systemie zostają, ale do OFE trafiać będzie nie - jak obecnie - 7,3 procent, a jedynie 2,3 procent ubruttowionej pensji. Ekonomiści mówią o antyreformie i demontażu systemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t99256.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/moze;prezydent;poprawi;przyszla;ustawe;o;ofe,205,0,745933.html) Może prezydent poprawi przyszłą ustawę o OFE Sławomir Nowak stwierdził, że tak jak w przypadku innych ustaw prezydent może ją skorygować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;zapewnia;emerytury;beda;wyzsze,188,0,745916.html) Fedak zapewnia: Emerytury będą wyższe Nie będą się też tak mocno wahać - mówi minister pracy o planach zmniejszenia składki do OFE.
Tagi: zmiany w emeryturach, sławomir nowak, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz