Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Orłowski: Zmiany w OFE nic nie dadzą

0
Podziel się

Prof. Orłowski uważa, że przyszłe emerytury będą niskie niezależnie od tego, czy będą wypłacane z jednego czy z dwóch filarów.

Orłowski: Zmiany w OFE nic nie dadzą
(premier.gov.pl)
bEreDzGZ

Ekonomista, profesor Witold Orłowski uważa, że uda się osiągnąć kompromis w sprawie zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Profesor, który uczestniczył przedwczoraj w konsultacjach u prezydenta Bronisława Komorowskiego, powiedział, że większość specjalistów zajmuje wyważone stanowisko.

Orłowski wyjaśnił, że większość specjalistów uważa, iż rząd może modyfikować system emerytalny ze względu na kryzys fiskalny. Nie oznacza to zamiaru całkowitego cofnięcia reformy emerytalnej. Zdaniem Orłowskiego, w tej sytuacji debata ma sens, gdyż jej uczestnicy mogą wyjaśnić swoje stanowiska.

Profesor powiedział, że przyszłe emerytury będą niskie niezależnie od tego, czy będą wypłacane z jednego czy z dwóch filarów. Przyznał, że po wprowadzeniu reformy emerytalnej w 1999 roku trzeba było podejmować inne decyzje, dotyczące finansów publicznych i emerytur. Nie oznacza to jednak, że obecny rząd zrobił coś złego, gdyż żaden gabinet w ostatnich 12 latach nie prowadził właściwych działań. Zdaniem Orłowskiego, trudno w tej sytuacji krytykować obecny rząd.

bEreDzHb

[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t131973.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/sld;rece;precz;od;emerytur,51,0,792627.html) SLD: Ręce precz od emerytur
Ekonomista podkreślił jednak, że zmiany w OFE nie rozwiążą problemu finansów publicznych. Mamy na to około trzech lat, dzięki czemu, zdaniem Orłowskiego, uzdrowienie finansów nie musi spowodować załamania wzrostu gospodarczego. Profesor powiedział, że trzeba przede wszystkim obniżyć wydatki budżetu, a gdyby to było niewystarczające, to podnieść podatki.

Witold Orłowski uważa, że planowana debata Jacek Rostowski - Leszek Balcerowicz nie przyniesie żadnych konkretnych następstw. Obaj prezentują bowiem modele teoretyczne, których nie można obalić w dyskusji.

Profesor powiedział, że zamieszanie wokół OFE zaszkodzi koalicji rządowej. Gdyby jednak nie wprowadzono zmian i trzeba było podnieść podatki, to też byłoby niekorzystne dla rządu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/porozumienie;z;sld;zdaniem;tuska;mozliwe,233,0,793065.html) Porozumienie z SLD? Zdaniem Tuska możliwe Premier uważa, że rząd może dojść do porozumienia z lewicą w sprawie zmian w OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;niezdecydowany;zastanawia;sie;nad;ofe,169,0,792489.html) Prezydent niezdecydowany. Zastanawia się nad OFE Komorowski uważa jednak, że rządowa propozycja nie stanowi zagrożenia dla wysokości emerytur.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t134975.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ekonomisci;zmiany;w;ofe;szkodliwe,27,0,792347.html) Ekonomiści: Zmiany w OFE szkodliwe Eksperci biorący udział w prezydenckiej debacie o OFE uważają, że proponowane przez rząd zmiany naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa.
bEreDzHC
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)