Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak, Palikot, Miller i Kaczyński. Zobacz, za ile poprą Tuska

0
Podziel się:

Będzie zgoda w sprawie emerytur czy wcześniejsze wybory? Money.pl sprawdził możliwe scenariusze.

Pawlak, Palikot, Miller i Kaczyński. Zobacz, za ile poprą Tuska
(Reporter Poland)

Zerwanie koalicji i dogadanie się z innymi w Sejmie czy wcześniejsze wybory? Emerytalny pat trwa. Władze Platformy Obywatelskiej szukają co prawda porozumienia z partią Waldemara Pawlaka, ale też chcą dogadywać się z innymi w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Pozostali odpowiadają - nic za darmo i jak Ruch Palikota, pokazują listę warunków, albo - jak SLD i PiS- wysuwają kontrpomysły na reformę. Ani Donald Tusk, ani też nikt z jego partii ostatecznie nie zdementował pogłosek o ostatecznym rozwiązaniu, czyli wcześniejszych wyborach.

**

Reporter/East News **

Waldemar Pawlak powiedział wczoraj, że PSL z dobrą wolą przyjmuje fakt, iż Platforma Obywatelska wyraziła gotowość do dalszych rozmów z ludowcami na temat projektu reformy emerytalnej. Liczy na konstruktywne negocjacje.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort pracy i zapowiedzianym przez premiera, od 2013 roku co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. W związku z tym, co rok wiek emerytalny wzrastałby o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040.

By te zmiany przeforsować, Donald Tusk potrzebuje w Sejmie przynajmniej 231 głosów poparcia. W Senacie poradzi sobie, nawet bez wsparcia ze strony innych partii. Główna walka rozegra się w Sejmie, gdzie Platforma albo musi się dogadać z PSL, albo z innymi. Po wtorkowym twardym_ nie _ szefa ludowców, rzecznik rządu Paweł Graś oświadczył, że Platforma zacznie rozglądać się za inną większością w Sejmie.

Groźba padła ponownie po wczorajszej naradzie władz Platformy. Szef klubu PO, Rafał Grupiński zapowiedział, że jego partia nadal będzie przekonywać PSL do swoich propozycji, ale jednocześnie będzie rozmawiać z innymi. Sławomir Neumann, poseł PO, przyszłość koalicji widzi w szarych kolorach. W rozmowie z Money.pl, wyznał, że_ ma nadzieję, iż nie wszyscy politycy PSL są tak radykalnie przeciwni tej reformie, jak to pokazał Waldemar Pawlak _.

Scenariusze sojuszów, które dałyby Tuskowi większość

Okazuje się, że bez ludowców przewagę szabel w trakcie głosowanie_ platformersom _ dałoby poparcie ze strony wszystkich ugrupowań za wyjątkiem Solidarnej Polski i Mniejszości Niemieckiej. Największy byłby ewentualny POPiS.

źródło: Money.pl

Pewną większość dałoby jednak najbardziej prawdopodobny alians z Januszem Palikotem. Jak wynika z powyższych kalkulacji, także ewentualne przymierze się z posłami Leszka Millera pozwoliłoby na przeforsowanie reformy.

Przyspieszone wybory? To nikomu się nie opłacaCzy PO i Donaldowi Tuskowi opłaca się powtórka z rozrywki, czyli wcześniejsze wybory? W październiku ubiegłego roku, Platforma odniosła niewątpliwy sukces, pokonując wyraźnie przeciwników. Czarny koniem wyborów okazała się partia Janusza Palikota.

Z ostatnich sondaży wynika jednak, że partia Tuska mocno straciła na poparciu - aż ponad 10 pkt. procentowych. Ewentualne parcie do wyborów nie byłoby dla Platformy dobrym pomysłem.Także jej główny konkurent, czyli Prawo i Sprawiedliwość nie wykorzystało ostatnich miesięcy i nie przekonało do siebie dużo większej grupy wyborców niż w październiku ubiegłego roku. Jarosław Kaczyński musi się o wiele bardzie postarać by myśleć o powrocie na fotel premiera.

Niejednoznaczna jest też sytuacja PSL, Ruchu Palikota i SLD. Według badania SMG/KRC, partia Waldemara Pawlaka mocno zyskała, jednak z badań CBOS wynika, że nieznacznie straciła. Nie tylko z tego względu przyspieszone wybory byłby złym wyjściem dla ludowców. PSL musi spłacać gigantyczny dług wobec Skarbu Państwa, za złe rozliczenie kampanii w 2001 roku. Wraz z odsetkami ich zobowiązania przekroczyło już 20 mln złotych. Kampania wyborcza w tej sytuacji byłoby dla nich samobójstwem.

źródło: Money.pl, PKW, *Solidarna Polska powstała z rozłamu w PiS, już po wyborach.

Także dla Janusza Palikota wcześniejsze wybory wydają się nie na rękę. Według SMG/KRC poparcie dla jego Ruchu rośnie, jednak sondaż CBOS wskazuje, że wręcz przeciwnie - zmalało o 2 pkt.procentowe. Dla partii Leszka Millera, ostatnie sondaże też nie są łaskawe. Według jednego z nich poparcie dla SLD stopniało nawet o ponad połowę. Solidarna Polska, czyli banici z partii Kaczyńskiego też na pewno nie marzą o szybszym sprawdzianie przy urnach. W najlepszym razie mogą teraz liczyć na poparcie 3 procent wyborców. Musieliby się pożegnać z mandatami.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden, chyba najmocniejszy argument - koszt wyborów. Trudno sobie wyobrazić, by w imię oszczędzania publicznych pieniędzy, Platforma Obywatelska zdecydowała się na przekonywanie Polaków, że znowu muszą iść głosować, bo nie może dogadać się z koalicjantem i że ponownie trzeba będzie wyłożyć co najmniej 90 mln złotych, czyli tylko ile kosztowały wybory w październiku.

Jeżeli więc nikomu nie opłacają się wcześniejsze wybory, Donald Tusk musi się dogadać z jedną z głównych partii w Sejmie w sprawie warunków reformy. Za jaką cenę i do kogo mu najbliżej?

| Warunki i pomysły partii na zmiany w emeryturach |
| --- |
| źródło: Money.pl |
| Cena PSL za dogadanie się w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Kliknij tutaj |
| Ruch Palikota za reformą, ale.... Kliknij tutaj i zobacz ich warunki |
| SLD popiera zmiany w systemie emerytalnym. Kliknij tutaj i zobacz ich żądania |
| Trzy projekty PiS. Żeby zobaczyć ich pomysły, kliknij tutaj |

AP/FOTOLINK/East News

Ludowcy nie mówią otwarcie, że to koniec koalicji, ale jednocześnie nie widać by chcieli ustąpić choćby z części swoich pomysłów zmodyfikowania propozycji Platformy. _ - Nie rozumiem uporu Donalda Tuska, by za wszelka cenę podnieść wiek emerytalny do 67 lat. Kompromis nie polega na narzucaniu tylko swoich rozwiązań. Myślę, że jest jeszcze szansa na osiągnięcie porozumienia - _mówi Money.pl Jan Bury, przewodniczący klubu parlamentarnego PSL.

Na pytanie o to, jak Waldemar Pawlak i jego partyjni koledzy zareagują na ewentualny sojusz Tuska z Palikotem w tej sprawie i czy będzie to oznaczało koniec koalicji, usłyszeliśmy - _ Proszę o kolejny zestaw pytań. Umówiliśmy się, że do czasu ogłoszenia ustaleń ze spotkanie władz Platformy, nie będziemy tego komentować _.

**

Warunki Ludowców, pod jakim skłonni są zagłosować za zmianami w emeryturach** Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jan Bury ma nadzieję na ustępstwa ze strony PO. _ - Nie ma projektów, których nie dałoby się poprawić. Rząd Jerzego Buzka przeforsował trzy wielkie reformy. Wpłaty do OFE znacznie ograniczono, w przypadku zdrowotnej - Kasy Chorych już dawno nie istnieją, a teraz mówi się o konkurencji dla NFZ. Coraz częściej mówi się też o likwidacji powiatów, które wprowadzono na mocy reformy administracyjnej _ - wylicza.

Szef klubu PSL, przestrzega jednocześnie czołowych polityków przed siłowymi rozwiązaniami. - _ Niech przypomną sobie jak skończył AWS i jak skończyła Unia Wolności. Nie można ważnych zmian forsować brew woli Polaków, bez propozycji, które złagodziłyby niekorzystne dla nich zmiany, a takim nie wątpliwie jest konieczność o wiele dłuższej pracy - _argumentuje.

PAP/Mirosław Trembecki

Ruch Palikota zdecydowanie popiera reformę systemu emerytalnego. Donald Tusk może liczyć na to, że posłowie Ruchu podniosą ręce za zmianami, ale nie bez spełnienia warunków. PO musi zgodzić się na złagodzenie skutków forsowanego projektu.

_ - Jeszcze w lutym przedstawiliśmy premierowi cały wachlarz propozycji, którymi wydawał się zainteresowany. Do tej pory jednak nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi w tej sprawie - _ mówi Money.pl Andrzej Rozenek, rzecznik klubu parlamentarnego RP._ - Mam nadzieję, że do dyskusji wrócimy na przyszłotygodniowym spotkaniu - _ dodaje.

Zapytany o wypowiedź rzecznika rządu Pawła Grasia, z której wynika, że nie wysłano oficjalnego zaproszenia dla Janusza Palikota na spotkanie, odpowiedział nam: _ na spotkanie umówiliśmy się jeszcze w lutym, nie widzę potrzeby by go teraz potwierdzać _.

**

Warunki polityków Ruchu Palikota, pod jakimi skłonni są poprzeć zmiany w emeryturach** Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na pytanie o ewentualną koalicję z PO, posłowie Janusza Palikota twardo odpowiadają, że to niemożliwe._ - Nie ma mowy o wspólnym rządzie i wchodzeniu w buty PSL - _ mówi Andrzej Rozenek. Jak dodaje _ - na pewno nie w tej kadencji Sejmu, a po kolejnych wyborach zobaczymy _.

Rzecznik RP nie chciał odpowiedzieć czy posłowie z jego ugrupowania opowiedzą się za rozwiązaniem parlamentu i wcześniejszymi wyborami. _ - Myślę, że te kłótnie między Tuskiem i Pawlakiem to tylko takie wzajemne straszenie się i próba pokazania przez PSL, że oni też mają w tym układzie coś do powiedzenia. Spokojnie czekamy na rozmowy z premierem - _tłumaczy. A co jeśli przedstawiciele Platformy, będą się upierać, że nie ma pieniędzy na realizacje ich warunków?

_ - Żaden z naszych postulatów nie jest nie do ruszenia, jesteśmy otwarci na negocjacje - odpowiada Rozenek . Co do kosztów, to jego zdaniem _ pieniądze są tylko zamiast przeznaczać je na kościoły, trzeba je wykorzystać z korzyścią dla Polaków _. Zamiast wydawać na przykład na nauczanie religii, utrzymanie kapelanów i wyznaniowych uczelni, można te pieniądze wydać na budowę żłobków i przedszkoli. Kościołom trzeba zabrać te 2 mld złotych, które rocznie trafia do nich z kasy państwa - argumentuje . _

Przedstawiciele Ruchu Palikota twierdzą, że przy okazji ewentualnych, emerytalnych negocjacji, nie zamierzają wymuszać na Platformie poparcia dla ich projektu ustawy o związkach partnerskich albo legalizacji marihuany._ - Te sprawy są zbyt odległe by je łączyć - _ mówi Rozenek. _ - Poza tym _ - jak przypomina - _ Donald Tusk w expose zapowiedział przecież, że nie wyobraża sobie zalegalizowania marihuany. To musi poczekać do następnych wyborów - _dodaje.

Stanisław Kowalczuk/East News

Donald Tusk nie ma co liczyć na poparcie przez posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, forsowanego przez siebie progu emerytalnego. Liderzy SLD, od dłuższego już czasu powtarzają uparcie, że nie wiek zakończenia pracy jest ważny, a czas odkładania na emeryturę i wysokość składek. Szef Sojuszu, Leszek Miller nazwał nawet pomysły Platformy _ prostackimi _. Jego warunki są jednoznaczne - albo Tusk zgodzi się na nie, albo nie ma co liczyć na głosowanie za zmianami.

Rzecznik partii - Dariusz Joński, nie wierzy w rozpad koalicji i wcześniejsze wybory. _ - Odnoszę wrażenie, że w całej tej sprawie wcale nie chodzi o emerytury i problemy milionów Polaków. Być może premier Donald Tusk zbyt mocno nacisnął wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi na odcisk. Przecież PSL głosowało za expose premiera Tuska, a to wystąpienie było uzgodnione przez koalicjantów. Być może chodzi o ostatnie nominacje, które były w Agencji Rynku Rolnego czy Agencji Nieruchomości Rolnych, a które były nie pomyśli ludowców. Teraz zostaje pytanie, czy poszło to za daleko i czy panowie Pawlak i Tusk są jeszcze w stanie ze sobą rozmawiać. Tak czy inaczej Janusz Palikot i jego Ruch już się rwą do władzy - mówi . _

Pomysły SLD na reformę systemu emerytalnego Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

SLD nie poprze podniesienia wieku emerytalnego. - _ Przedstawiliśmy propozycje i uważamy, że są sprawiedliwe dla przyszłych emerytów. Wciąż zbieramy podpisy i w ciągu najbliższych kilku dni złożymy wniosek o referendum. Chcemy żeby to Polacy zdecydowali jakiej chcą reformy - _mówi rzecznik SLD.

Sojusz proponuje dwa pytania w referendum:

  • Czy jest Pan/Pani za wydłużeniem wieku emerytalnego do 67 roku życia?
  • Czy jest Pan/Pani za tym, aby oprócz wieku, także staż pracy decydował o przejściu na emeryturę?

Lewica nie boi się wcześniejszych wyborów. - _ Rozpoczęliśmy proces odbudowy SLD i z miesiąca na miesiąc jest to widoczne w sondażach. SLD będzie robić swoje, będziemy przedstawiać swoje projekty ustaw _ - zapowiada Dariusz Joński.

Reporter Poland/East News

POPiS-u w sprawie emerytur nie będzie. Nie mamy co liczyć na to, podobne jak na takie wspólne zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska jak wyżej. Według polityków PiS spory między Platformą i ludowcami to teatr i czarowanie opinii publicznej, by te niekorzystne zmiany zostały w końcu zaakceptowane. _ - Nie ma mowy o naszym poparciu dla emerytalnych pomysłów rządu Donalda Tuska - _ mówi Money.pl Przemysław Wipler, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Klub PiS w odpowiedzi na koalicyjne zamieszanie wokół emerytur, złożył w Sejmie pakiet projektów ustaw alternatywnych dla rządowych planów reformy. -_ To wybór wobec przymusu dłuższej pracy jakiej chce rządu _- mówi Wipler.

Najważniejsze pomysły PiS na zmiany w emeryturach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

_ - Jesteśmy przede wszystkim za tym, aby wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn było podjęte poprzez referendum _ - mówi Przemysław Wipler. PiS w zbieraniu podpisów pod wnioskiem o referendum wspierało _ Solidarność _. Związek złożył w Sejmie blisko 1,4 mln podpisów pod wnioskiem. Głosowanie nad nim może odbyć się podczas posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu.

Propozycje te przedstawiono na piśmie premierowi Donaldowi Tuskowi podczas spotkania z przedstawicielami klubu PiS. Dotąd politycy PiS nie otrzymali odpowiedzi w tej sprawie.

Wipler pytany o scenariusz polityczny na najbliższy czas - czy koalicja PO-PSL porozumie się w sprawie emerytur i czy realna jest groźba przyspieszonych wyborów parlamentarnych, odpowiada: _ Waldemar Pawlak, nie odważy się na zerwanie koalicji. On musi pamiętać o tysiącach działaczy na stanowiskach w różnych spółkach i agencjach. W razie otwartej wojny z PO, będą musieli się pożegnać ze stanowiskami. Poza tym od lat PSL rządzi z PO we wszystkich województwach. Bardzo trudno jest zerwać teraz tą sieć interesów - _ocenia.

Jego zdaniem przepychanki między koalicjantami potrwają jeszcze jakiś czas. - _ Waldemar Pawlak walczy z Markiem Sawickim o przywództwo w partii. Wie też, że pod drzwiami czeka Janusz Palikot, który deklarował poparcie dla podniesienia wieku emerytalnego. Dogadanie się wicepremiera i premiera to tylko kwestia czasu - _dodaje.

O pomysłach na reformę emerytalną czytaj w Money.pl
PSL ostrzega przed propozycjami Platformy. Kobiety dostaną 300 zł emerytury Ludowcy policzyli, jakie emerytury otrzymamy w przyszłości.
PiS jest nieugięte. Premier nie ma u nich szans - _ Szkoda czasu na przekonywanie nas do reformy polegającej na podniesieniu wieku emerytalnego _ - zapowiedział rzecznik PiS Adam Hofman.
Była prezes ZUS o dłuższej pracy: Piwo i TV? Aleksandra Wiktorow ocenia emerytalne propozycje rządu i opozycji. - _ Pracuję już ponad 40 lat i znam się na tym _ - przekonuje.
Jeżeli nic się nie zmieni, będziemy głodować To przykre, ale w tej sprawie wszyscy zgadzają się z Donaldem Tuskiem. Money.pl przepytał ekspertów.
emerytury
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)