Notowania

emerytura
29.07.2010 17:11

PiS chce ograniczenia egzekucji komorniczej z emerytur

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach jest gotowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Posłowie PiS przygotowali projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, w którym chcą zwiększyć z około 350 zł do ponad 700 zł kwotę emerytur wolną od egzekucji komorniczej. *

_ - Obecnie komornik może zająć 50 proc. emerytury. Jeśli emeryt pobiera najniższe świadczenie, to po egzekucji komorniczej może pozostać mu miesięcznie zaledwie około 350 zł, a za to nie da się przeżyć _ - mówi posłanka PiS Barbara Bartuś, współautorka projektu. Dodała, że liczy na poparcie posłów w tej sprawie.

_ - Wiem, Lewica już poparła nasz projekt, a PO i PSL nie powiedziało zdecydowanie nie. Teraz nad projektem trzeba będzie popracować w specjalnej podkomisji _ - mówi Bartuś.

Jak informowała w ubiegłym tygodniu _ Gazeta Wyborcza _ liczba starszych osób, które nie spłacają na czas kredytów i którym komornicy wchodzą na emeryturę rośnie lawinowo. Jako przykład podano oddział ZUS w Bydgoszczy, który zanotował w pierwszym kwartale tego roku prawie 3,2 tys. zajęć komorniczych, podczas gdy w zeszłym roku było to ledwie 500 wniosków.

Rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski powiedział w czwartek PAP, że ZUS nie ma zbiorczych danych na temat liczby emerytur zajętych przez komorników. Potwierdził jednak, że _ liczba zajęć komorniczych wypłacanych przez ZUS stale rośnie i to w szybkim tempie _. Wyjaśnił, że komornicy występują z wnioskami o zajęcie świadczenia do poszczególnych oddziałów ZUS.

Zdaniem ekspertki PKPP Lewiatan Małgorzaty Rusewicz, proponowana zmiana może mieć negatywne konsekwencje dla emerytów i rencistów, bo banki zaostrzą kryteria udzielania im kredytów, co może doprowadzić np. do podwyższenia stawek ubezpieczenia kredytów, żądania wyższego niż dotąd zabezpieczenia. Jej zdaniem, może to wykluczyć emerytów z rynku kredytowego.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )**
* **[ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ ) **
Tagi: emerytura, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz