Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podniesienie wieku emerytalnego. PO i PSL reklamują

0
Podziel się:

Politycy PO nie kryją zaskoczenia inicjatywą ludowców, którzy zamieścili w sieci infografikę zatytułowaną Co zawdzięczamy PSL?

Podniesienie wieku emerytalnego. PO i PSL reklamują
(PAP/Radek Pietruszka)

PO zaczyna akcję informacyjną, w której przekonuje, że bezpieczna emerytura to taka, na którą przechodzić będziemy w wieku 67 lat. PSL promuje swoje zasługi w wypracowaniu kompromisu emerytalnego i przeciwstawia je przymusowi pracy, którego - jak twierdzi - chciała PO.

Politycy PO nie kryją zaskoczenia inicjatywą ludowców, którzy zamieścili w sieci infografikę zatytułowaną _ Co zawdzięczamy PSL? _, w której Platformie przypisywana jest chęć wprowadzenia _ przymusu pracy _ do 67. roku życia oraz braku możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Sobie ludowcy przypisują natomiast zasługę pozostawienia _ swobody wyboru _ i wprowadzenia emerytur częściowych.

Dziś, równolegle do akcji ludowców, wystartowała kampania informacyjna dotycząca emerytur organizowana przez klub parlamentarny PO. Podczas spotkań polityków z wyborcami Platforma chce przekazywać informacje dotyczące m.in. emerytur cząstkowych, a także uprawnień osób prowadzących działalność gospodarczą do wykorzystania urlopu wychowawczego.

_ - Chcemy uświadomić jak najszerszej grupie ludzi konieczność wprowadzenia zmian emerytalnych _ - powiedziała koordynatorka akcji informacyjnej Platformy Marzena Okła-Drewnowicz (PO).

Akcja Platformy ma mieć formę m.in. otwartych debat i konferencji regionalnych. Planujemy 50 spotkań w całym kraju - poinformował w poniedziałek dziennikarzy szef klubu parlamentarnego PO Rafał Grupiński.

W spotkaniach mają brać udział eksperci z różnych dziedzin - m.in. rynku pracy, medycyny pracy, demografii, a także środowiska kobiece i organizacje pozarządowe. - _ Na organizowane przeze mnie spotkanie w Kielcach zaprosiłam też szefa świętokrzyskiej Solidarności Waldemara Bartosza _ - mówiła Okła-Drewnowicz.

PO wydrukowała też 16 tys. ulotek, w których czytamy m.in., że zmiany w wieku emerytalnym będą _ bardzo stopniowe _, a podwyższenie wieku emerytalnego _ ograniczy niedobór pracowników _ i _ zwiększy bezpieczeństwo finansowe Polaków _. Emerytury kobiet mają wzrosnąć o 70 proc., a mężczyzn - o 20 proc.

Ulotki, jakich mają używać parlamentarzyści PO w ramach akcji informacyjnej, nie są sygnowane logo Platformy, nie ma też w nich podziału na postulaty poszczególnych koalicjantów. - _ My nie chcemy przekonywać, kto jest silniejszy, tylko rozmawiać merytorycznie _ - tłumaczyła Okła-Drewnowicz.

Natomiast PSL swoją akcję informacyjną prowadzi m.in. na swojej stronie internetowej, Facebooku i Naszej-Klasie. W materiałach prezentowanych na stronie Stronnictwo przekonuje m.in., że pierwotna propozycja reformy emerytalnej oznaczała _ przymusową pracę _ do 67. roku życia, nie przewidywała natomiast okresów przejściowych ani rozwiązań prorodzinnych. Ludowcy dowodzą, że obecny projekt ustawy jest wynikiem realizowanej przez nich _ konsekwentnej polityki solidaryzmu społecznego _.

Komentując akcję PSL Paweł Olszewski (PO) przyznał w rozmowie z PAP, że jest ona dość zaskakująca. Przekonywał, że projekt reformy emerytalnej jest kompromisowy, a propozycje _ uelastyczniające pierwotną wersję _ wypływały nie tylko z negocjacji z PSL, ale przede wszystkim z konsultacji społecznych.

Ostrzej wypowiada się były wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO). Ocenia działanie ludowców jako nielojalność wobec koalicjanta. _ PSL ma słabe poparcie społeczne i rozpaczliwie próbuje się +odkarmić+. Ale to jest - delikatnie mówiąc - nieeleganckie _ - powiedział polityk Platformy.

Natomiast Grupiński ocenił: _ myślę, że nie ma zgody władz PSL na taką akcję _. Jak mówił, nie sądzi, żeby ludowcy chcieli na ołtarzu tej kampanii złożyć dobre stosunki z PO.

Jednak o akcji ludowców wypowiada się w mediach m.in. senator Andżelika Możdżanowska z kierownictwa klubu PSL. Jak tłumaczy, prezentuje ona wszystko, o co walczyła jej partia i co udało się zawrzeć w koalicyjnym kompromisie. Wylicza: możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury, odprowadzanie składek w trakcie urlopu wychowawczego za kobiety prowadzące działalność gospodarczą, a także bezrobotne i ubezpieczone w KRUS.

Jej zdaniem infografika to odpowiedź na zarzuty, że porozumienie między PO i PSL było _ zgniłym kompromisem _ i grą polityczną. _ To jest po prostu prezentacja tego, co było sztywną propozycją PO, a co udało się przez te trudne negocjacje, trudne rozmowy uzyskać _ - podkreśla Możdżanowska.

Natomiast rzecznik PSL Krzysztof Kosiński wyjaśnia, że chodziło o to, by członkowie i sympatycy Stronnictwa wiedzieli dokładnie, jaka była różnica w podejściu do podwyższenia wieku emerytalnego między PO a PSL i by przekazywali tę wiedzę dalej w rozmowach z wyborcami.

Eugeniusz Kłopotek (PSL) zaznaczył, że po ogłoszeniu porozumienia koalicyjnego do mediów poszedł niedobry dla PSL przekaz, jakoby partia zgodziła się na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. _ A jednak to nie tak do końca jest _ - przekonuje PAP polityk.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Wyższy wiek emerytalny to wina opozycji Przez leniwych posłów, Tusk wsadzi nas nawet na największą minę - uważa Maciej Rynkiewicz.
"To nie ma sensu". Palikot chce się wstrzymać Solidarność chce, by Polacy w referendum odpowiedzieli na pytanie, czy są za utrzymaniem dotychczasowego wieku emerytalnego.
Oto sojusz postkomunistów z Solidarnością SLD chce referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Prezes Sojuszu, Leszek Miller zapowiedział, że partia poprze postulaty Solidarności w tej sprawie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)