Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podniesienie wieku emerytalnego. Zablokują posłów w Sejmie

0
Podziel się:

Ma być to kara za przegłosowanie ustaw wydłużających wiek emerytalnych do 67 lat.

Podniesienie wieku emerytalnego. Zablokują posłów w Sejmie
(PAP/Tomasz Gzell)

Solidarność rozpoczyna blokadę wyjść z Sejmu. Związkowcy zapewniają, że nie chcą się bić z policją, ale zamierzają stawiać bierny opór.

To trzeci dzień protestu NSZZ _ Solidarność _ przeciw rządowym propozycjom podniesienia wieku emerytalnego. Projekt zmian emerytalnych zrównuje i wydłuża do 67 lat wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.

Szef regionu śląsko-dąbrowskiego Dominik Kolorz przedstawił plan przegrupowania demonstracji; blokadę poszczególnych wyjść przypisano poszczególnym regionom i grupom. _ W razie czego nie bijemy się z policją, ale stawiamy bierny opór. Możemy dać się wywieźć policji na przesłuchanie, ale absolutnie policja jest nietykalna _ - oświadczył Kolorz.

_ - W związku z pewnym już przyjęciem ustawy wydłużającej wiek emerytalny, Solidarność rozpoczyna blokadę wyjść z Sejmu. Przebieg głosowań odrzucających wszelkie poprawki nie pozostawia złudzeń. +S+ nie wypuści posłów do domu! _ - napisał w piątkowym komunikacie Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego KK NSZZ _ Solidarność _.

Wcześniej przysłuchując się transmisji z głosowań w Sejmie związkowcy podpalili plastikowy stolik z napisem _ dialog _, ustawili szubienicę ze zdjęciami premiera Donalda Tuska i posła PO Stefana Niesiołowskiego, kasę z supermarketu z wyliczeniem, ile zarabia kasjerka, a także ile w czasie pracy przenosi towarów, oraz trumnę przykrytą biało-czerwoną flagą.

W czasie głosowań skandowali m.in. _ Donald pedał, Polskę sprzedał _, _ Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę _, palili zdjęcia posłów, którzy głosowali kilka tygodni temu przeciw referendum emerytalnemu.

Ponadto związkowcy z _ S _ zwołali w miasteczku pilne posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _. Przewodniczący związku Piotr Duda powiedział, że o kolejnych krokach _ S _ poinformuje po ogłoszeniu wyników głosowania.

Rano związkowcy chcieli wejść do parlamentu. _ Delegacja +S+ z przewodniczącym Dudą na czele nie została wpuszczona do Sejmu, pomimo spełnienia wymaganych formalności _ - napisano w porannym komunikacie. _ Zdaniem związkowców to prowokacja pani marszałek Ewy Kopacz _ - stwierdził rzecznik.

Do miasteczka _ S _ rano przyszli posłowie opozycji. Stanisław Szwed (PiS) oświadczył, że marszałek Sejmu Ewa Kopacz podjęła _ skandaliczną decyzję, niemająca nic wspólnego z żadnymi zasadami demokracji i dialogu _, nie godząc się na obecność na galerii prezydium Solidarności.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zadeklarował, że jeśli jego partia dojdzie do władzy to ustawę _ wyrzuci do kosza _. _ Nie może być tak by ludzie chorzy pracowali na głodowe zasiłki, a młodzi byli wypychani na emigrację. PiS do tego nie dopuści _ - mówił.

Poseł SP Ludwik Dorn mówił z kolei, że niezależnie od tego jaki układ wyłoni się po wyborach, SP będzie za odrzuceniem tej ustawy, _ czy będzie rządziło SLD czy PiS _.

Natomiast szef SLD Leszek Miller mówił, że ustawa _ tylko dla korzyści rynków finansowych chce zmusić do dłuższej pracy _. _ To jest ustawa epizodyczna. Będzie funkcjonować tylko w czasie epizodu trwania rządu PO-PSL _ - oświadczył.

Wystąpienia posłów były przerywane okrzykami _ Solidarność _. Zgromadzeni skandowali _ złodzieje _.

Solidarność we wtorek pikietowała przed kancelarią premiera i przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi własne projekty dotyczące zmian w ustawie o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz w ustawie o tzw. agencjach pracy tymczasowej. Przewidują m.in. objęcie składkami na ZUS umów o dzieło i umów zlecenia, z wyjątkiem np. umów dotyczących prac sezonowych wykonywanych przez studentów.

Zaproponowano w nich też objęcie składkami umów _ zawodowych _ członków rad nadzorczych, którzy nie mają podpisanych umów o pracę, a także _ oskładkowanie _ (z budżetu) świadczeń przedemerytalnych.

Według związku propozycje pokazują, jak zwiększyć wpływy do systemu emerytalnego bez podnoszenia wieku emerytalnego do 67. roku życia.

Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym zrównuje i wydłuża wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Zakłada również możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

Zgodnie z projektem dotyczącym emerytur mundurowych funkcjonariusz mundurowy będzie nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracował 25 lat. Obecnie nabycie praw emerytalnych służb mundurowych nie zależy od wieku, ale stażu pracy - wystarczy 15 lat. Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku. W myśl projektu zostanie zachowany odrębny system tzw. zaopatrzeniowy. Oznacza to, że m.in. policjanci i żołnierze nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS. Ich emerytury będą, tak jak dotychczas, wypłacane z budżetu państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą łańcuchami zablokować posłów w Sejmie Przed Sejmem przybywa związkowców, którzy zaczynają ustawiać się na drogach wjazdowych i wyjazdowych. Na szyjach mają specjalne łańcuchy.
Przynieśli do Sejmu dziecięce buciki. Po co? _ Najwyższą oznaką patriotyzmu w czasach pokoju, w wolnym państwie, wolnej Polsce, jest praca na jej rzecz. _
Tusk zabiera nawet pięć lat twojego zdrowia Już chyba lepiej pracować niż odpoczywać - pisze Maciej Czujko.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)