Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podpis elektroniczny w AIG PTE S.A.

0
Podziel się:

AIG PTE S.A. jako pierwsze powszechne towarzystwo emerytalne stworzyło na swoich stronach www. system umożliwiający wykorzystanie podpisu elektronicznego

. Wszystkie osoby posługujące się już e-podpisem weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu mogą drogą elektroniczną podpisać umowę o członkostwo w AIG OFE lub dokonać wszelkich operacji związanych z członkostwem w AIG OFE, gdzie wymagany jest podpis członka funduszu.

Bezpieczny podpis elektroniczny to podpis elektroniczny, któremu kodeks cywilny nadaje skutki zrównane z podpisem własnoręcznym (formie pisemnej) i który mógłby być wykorzystywany do podpisywania wszelkiego rodzaju dokumentów, np. PIT-ów, podań, ofert, umów, zleceń maklerskich, pozwów, listów itp. Taki podpis może zostać złożony jedynie przez osobę korzystającą z usług kwalifikowanego podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne.

Bezpieczny podpis elektroniczny jest równoważny z tradycyjnym ręcznym podpisem na dokumentach, m.in. finansowych, prawnych, służbowych i pozwala na zapewnienie:
integralności – dokument nie jest zmieniany w trakcie drogi od wysyłającego do odbiorcy;
autentyczności – dokument pochodzi rzeczywiście od podanego nadawcy;
niezaprzeczalności – nadawca dokumentu nie może twierdzić, że go nie wysyłał czy też jego zawartość została zmieniona.

Bezpieczny podpis elektroniczny został oparty na bezpiecznej technologii, używającej systemów kryptograficznych. System ten używa klucza prywatnego, który jest znany tylko podpisującemu dokument, do wytworzenia podpisu elektronicznego oraz klucza publicznego, który jest dostępny dla odbiorcy dokumentu, do weryfikacji podpisu.

W AIG OFE z pomocą podpisu elektronicznego można podpisać umowę o członkostwo w funduszu, można zgłosić zmianę danych osobowych (adres, stan cywilny etc), zmienić wskazanie uposażonych na wypadek śmierci członka AIG OFE, złożyć dyspozycję korzystania z telefonicznej (AIG teleOFE) i internetowej (AIG OFEnet) informacji o stanie rachunku członka. We wszystkich tych przypadkach dotychczas należało wypełnić i własnoręcznie podpisać odpowiedni formularz. Obok wciąż funkcjonujących, tradycyjnych metod pojawia się więc nowa możliwość: formularz przystosowany do wypełniania na stronie internetowej, podpisany za pomocą podpisu elektronicznego można będzie przesłać do AIG OFE drogą elektroniczną. W przypadku umowy o członkostwo formularz zostanie podpisany – także podpisem elektronicznym – przez upoważnionego pracownika, a odpowiednie dane wprowadzone do rejestru członków funduszu.

Połączenie z AIG PTE S.A. szyfrowane jest z użyciem protokołu SSL/3 z kluczem 128 bitowym. Jest to mechanizm wykorzystywany do zabezpieczenia transmisji danych przez internet. Na potrzeby ochrony danych zastosowano także „dwustopniowy firewall” uniemożliwiający bezpośrednie przekazywanie danych do chronionej strefy informatycznej AIG PTE S.A.

Wprowadzenie podpisu elektronicznego nie zmienia faktu, że umowy można podpisywać z akwizytorem funduszu lub drogą korespondencyjną. Drogą korespondencyjną nadal można będzie modyfikować dane osobowe, zmienić listę uposażonych lub złożyć dyspozycje korzystania z AIG OFEnet i AIG teleOFE. Podpis elektroniczny stanowi uzupełnienie tradycyjnych metod komunikacji z klientem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)