Notowania

emerytury
08.11.2008 08:10

Polacy nie chcą dłużej pracować

Tylko co trzeci Polak uważa, że trzeba zlikwidować wczeniejsze emerytury. Połowa jest przeciw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Polacy chcą pracować jeszcze krócej niż obecnie. Za ograniczeniem lub zlikwidowaniem możliwości przechodzenia na wcześniejsza emeryturę jest tylko 36 procent Polaków. Ponad połowa jest przeciw.

Jak donosi _ Gazeta Wyborcza _ typowa odpowiedź na pytanie, w jakim wieku na emeryturę powinny przechodzić kobiety, to 55 lat, a mężczyźni - 60 lat - w obu przypadkach 5 lat wcześniej, niż w obecnych przepisach.

60 procent badanych uważa także, że panie powinny mieć wybór - czy pracować tak długo, jak mężczyźni, czy też krócej, ale za cenę niższej emerytury. Co dziesiąty ankietowany jest zdania, że kobiety powinny pracować tak samo długo, jak panowie.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Sejm przyjął ustawę o pomostówkach ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/sejm;przyjal;ustawe;o;pomostowkach,56,0,383800.html )
* [ Prezydent gotowy na dialog o emeryturach ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;gotowy;na;dialog;o;emeryturach,207,0,374735.html )
* [ Emerytury pomostowe nie dla nauczycieli ]( http://news.money.pl/artykul/emerytury;pomostowe;nie;dla;nauczycieli,18,0,355090.html )
* [ Emerytury pomostowe tylko dla 130 tys. osób ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/emerytury;pomostowe;tylko;dla;130;tys;osob,130,0,342146.html )
* [ Na pomostówki wydamy miliardy ]( http://news.money.pl/artykul/na;pomostowki;wydamy;miliardy,166,0,326822.html )

Zdaniem ponad dwóch trzecich respondentów prawo do wcześniejszej emerytury powinni mieć wszyscy górnicy. Co trzeci respondent przyznałby to prawo tylko tym, pracującym w szczególnych warunkach.

Znacznie mniej osób popiera zachowanie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Za jest niecałe 30 procent.

| Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 3-7 października na reprezentatywnej próbie ponad 1,1 tys. respondentów. |
| --- |

Tagi: emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz