Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy sami zdecydują czy chcą oszczędzać w OFE?

0
Podziel się:

Zmianami zaproponowanymi przez Ministerstwo Pracy ma zająć się rząd.

Polacy sami zdecydują czy chcą oszczędzać w OFE?
(Creatista/Dreamstime)

Oszczędzanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być nieobowiązkowe, a składka trafiająca do OFE ma zostać obniżona z 7,3 do 3 proc. wynagrodzenia brutto - to najważniejsze zmiany proponowane przez minister pracy, Jolantę Fedak. Jutro ma nad nimi debatować Komitet Stały Rady Ministrów.

Poza zniesieniem obowiązku oszczędzania w OFE oraz obniżeniem składki projekt minister pracy zakłada także możliwość wypłaty całości zgromadzonych środków w momencie przejścia na emeryturę, zakaz akwizycji do funduszy, czy wyższy limit inwestycji OFE w akcje.

Resort pracy chce także, by przez dwa lata pieniądze gromadzone na emerytury przez osoby należące do ZUS i OFE, nie były przekazywane do Funduszy, lecz na zawsze zostały na kontach tych osób w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

_ - Składki, które - zgodnie z pomysłem minister Fedak - nie zostałyby przekazane do OFE, byłyby zaksięgowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS i waloryzowane, tak jak pozostałe składki trafiające do ZUS, czyli na podstawie wskaźnika inflacji, zatrudnienia, wzrostu wynagrodzeń. Po 2 latach nie trafiłyby one do OFE, ale już na zawsze pozostały na kontach w ZUS _ - powiedział Marek Bucior, wiceminister pracy.

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)