Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy zgromadzili w OFE 165 mld złotych

0
Podziel się:

W sierpniu aktywa funduszy emerytalnych wzrosły o 2,15 procent.

Polacy zgromadzili w OFE 165 mld złotych
(Display/iStockphoto)

Wartość aktywów otwartych funduszy emerytalnych wzrosła w sierpniu o 2,15 proc. w skali miesiąca do 165,34 mld zł, podały AnalizyOnline.

Sierpień był szóstym z kolei miesiącem, w którym powiększyła się wartość aktywów OFE. W sumie na kontach przyszłych emerytów w sierpniu było o 3,5 mld zł więcej niż przed miesiącem.

Zarządzający wszystkich OFE zdołali wypracować dodatnie stopy zwrotu. Najlepszą, wynoszącą nieco ponad 3 proc. osiągnął OFE Polsat. Zaraz za nim uplasowały się 3 fundusze: Pekao OFE, OFE PZU _ Złota Jesień _ oraz Generali OFE z wynikiem +2,6 procent.

_ - Największy wpływ na przyrost wartości aktywów miał więc, dzięki sprzyjającej koniunkturze giełdowej, wynik z zarządzania. Tym razem funduszom udało się wypracować niemal +3,8 mld PLN zysku. Resztę stanowiły składki przekazane przez ZUS (+1,6 mld PLN) _- podano w raporcie.

Na zmniejszenie wartości aktywów pod zarządzaniem OFE wpłynął głównie techniczny sposób rozliczenia sierpniowych transferów. Wartość środków, które przemieściły się wraz ze 154,8 tys. osób zmieniających fundusz wyniosła -1,8 mld złotych.

Największy procentowy wzrost aktywów wykazał OFE PZU _ Złota Jesień _ (+2,81 procent). W tym przypadku wzrost wartości aktywów był przede wszystkim wynikiem wysokiej stopy zwrotu z inwestycji (+2,6 proc.), która była pochodną drugiego najwyższego udziału na rynku akcji.

Na kolejnym miejscu pod względem dynamiki aktywów, znalazł się OFE Polsat, którego zaangażowanie na rynku akcji na koniec lipca było najwyższe, sięgające 40 procent.

Najmniejszy wzrost aktywów wykazał Bankowy OFE, który w sierpniu wypracował stopę zwrotu na poziomie +2,4 proc., czyli przewyższającą średnią dla rynku wszystkich funduszy.

Raport Money.pl
*Ranking OFE: ZUS wciąż lepszy. Ale dystans maleje * Od początku istnienia OFE najlepszy fundusz emerytalny zarobił dla swoich członków 33,7 proc. W tym czasie składki odkładane w ZUS urosły o 51 proc. Czytaj w Money.pl
emerytury
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)