Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lech kaczyński
17.10.2008 10:09

Pomostówki w Sejmie. PO wygrywa pierwsze starcie

Sejm skierował do dalszych prac rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Za odrzuceniem rządowego projektu głosowało 162 posłów, 239 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Posłowie odrzucili wniosek PiS, by projekt odrzucić w pierwszym czytaniu. Prawo i Sprawiedliwość opowiadało się za wprowadzeniem planu prezydentaLecha Kaczyńskiego, którzy zakładał, przedłużenie o rok obecnego systemu przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

Według planów rządu, prawo do wcześniejszej emerytury ma przysługiwać prawie 250 tysiącom osób. Obecnie uprawnionych jest czterokrotnie więcej. Rząd chce ograniczyć katalog zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych.

Rząd postuluje, by na wcześniejszą emeryturę można było przejść na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli w wieku 55 lat - w przypadku kobiet i 60 lat - w przypadku mężczyzn. Warunkiem byłby też odpowiedni staż ubezpieczeniowy - 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn.

Rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych zakłada, że pomostówki będą przysługiwały osobom pracującym co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych lub wykonującym prace o szczególnym charakterze. Do takiego typu emerytur ma być uprawnionych około 40 zawodów.

Tagi: lech kaczyński, emerytury, wiadomości, porady, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz