Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomostówki zawetowane

0
Podziel się:

Prezydent zawetował ustawę o emeryturach pomostowych. Podpisał natomiast ustawę o emeryturach kapitałowych.

Pomostówki zawetowane
(PAP/Jacek Turczyk)

_ - Odmowa podpisania z mojej strony nie spowoduje tgo, że ktokolwiek, kto otrzymuje już emeryturę, w przyszłym roku ją straci. Nie tego dotyczy ta ustaw _a - tłumaczył prezydentLech Kaczyński.

_ - Wetuję ustawę, bo jest niesprawiedliwa. W oparciu o arbitralnie przyjęte kryteria dotyczące daty zatrudnienia przyznaje pewnym grupom, a raczej pewnym osobom uprawnienia, których pozbawieni są ci, którzy zostali zatrudnieni o parę dni później _. _ Naruszona jest konstytucyjna zasada równości obywateli. _- dodał.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że dostrzega problem związany ze zbyt niskim wiekiem przechodzenia w Polsce na emeryturę i podziela opinię rządu, że musi w tej sprawie być przyjęte jakieś rozwiązanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Prezydent, mimo wątpliwości zdecydował się na podpisanie ustawy o emeryturach kapitałowych.

Weto prezydenta trafi teraz do Sejmu. Jeśli 3/5 posłów zdecyduje się na jego odrzucenie, ustawa wejdzie w życie.

W sprawie prezydenckiego weta koalicja liczy na wsparcie klubu Lewicy. Zbigniew Chlebowski przypomniał, że wynegocjowano- w porozumieniu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego- specjalny projekt świadczeń dla pracowników oświaty. Dodał, że Platforma Obywatelska ma nadzieję na spełnienie obietnic danych przez Klub Lewicy.

| USTAWA O EMERYTURACH POMOSTOWYCH: |
| --- |
| Ustawa o pomostówkach ogranicza liczbę uprawnionych do wcześniejszego kończenia aktywności zawodowej z ponad miliona do około 260 tysięcy osób. Przedstawiciele związków zawodowych maja nadzieję, że prezydent ustawę zawetuje. Twierdzą, że jest w niej bardzo wiele błędów. Ich zdaniem kryteria medyczne przy ustalaniu szkodliwych prac nie były brane pod uwagę rzetelnie i uczciwie. Poza tym, zdaniem związkowców, wygaszanie świadczeń jest niezgodne z Konstytucją. |

Prezydent, mimo wątpliwości zdecydował się na podpisanie ustawy o emeryturach kapitałowych.

Określa ona zasady wypłacania emerytur na nowych zasadach, czyli gromadzonych na indywidualnych kontach w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Powiedział, że dostrzegł błędy w tej ustawie, np. brak waloryzacji, ale zaznaczył, że na ich poprawę jest jeszcze 5 lat. Jako pierwsze nowe emerytury otrzymają po 1 stycznia 2009 r. osoby urodzone w 1949 roku, czyli najstarszy rocznik uprawniony do korzystania z II filara. Trafią one wyłącznie do kobiet.

Mężczyźni, ze względu na wyższy o 5 lat wiek emerytalny, po raz pierwszy otrzymają je w 2014 roku.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)