Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomostówki zgodne z konstytucją

0
Podziel się:

Wyrok TK uderzy m.in. w pracowników ochrony zdrowia, oświaty i osoby pracujące w nocy.

Pomostówki zgodne z konstytucją
(Mikdam/Dreamstime)

Przepisy ustawy o emeryturach pomostowych są zgodne z konstytucją - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych zapisów ustawy o emeryturach pomostowych złożyło w marcu 2009 r. Forum Związków Zawodowych. Związkowcy argumentowali m.in., że ustawa z grudnia 2008 r. ograniczyła _ w dużej mierze _ liczbę rodzajów prac wykonywanych w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze.

Chodzi o osoby pracujące m.in. poza pomieszczeniami zamkniętymi, z narażeniem na hałas, zmianowo w nocy, w pyle zwłókniającym, szkodliwych warunkach chemicznych i narażających na promieniowanie jonizujące oraz na działanie pól elektromagnetycznych.

To - zdaniem związkowców - spowodowało, że część osób straciła prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Argumentowali, że stoi to w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa i ochrony praw nabytych.

TK uznał jednak te przepisy za zgodne z konstytucją. Zdaniem sędziów, kryterium przyznania emerytury pomostowej są wskazania medyczne, a nie względy polityczne czy ekonomiczne. Dlatego też uprawnionymi do emerytury pomostowej są osoby wykonujące konkretne prace, a nie całe grupy branżowe.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t91472.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezes;zus;przeprasza;300;tys;emerytow,229,0,787173.html) Prezes ZUS przeprasza 300 tys. emerytów
Związkowcy we wniosku kwestionowali także to, że ustawa została uchwalona przez Sejm 19 grudnia 2008 r., a weszła w życie 1 stycznia 2009 r. _ Tak krótkie vacatio legis tej ważnej społecznie ustawy narusza zasadę zaufania obywateli do Państwa i stanowionego prawa _ - wskazywali.

Zdaniem Trybunału, za wejściem w życie ustawy od 1 stycznia 2009 r. przemawiał ważny interes społeczny. Zgodnie z wcześniej uchwaloną ustawą o świadczeniach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do _ wcześniejszej _ emerytury przysługiwało jedynie pracownikom wykonującym prace szczególne, którzy spełnili te warunki do 31 grudnia 2008 r. Gdyby ustawa nie weszła w życie 1 stycznia 2009 r., żaden pracownik wykonujący prace szczególne nie mógłby skorzystać z _ wcześniejszej _ emerytury.

Trybunał umorzył z kolei część wniosku FZZ, która kwestionowała zapis ustawy o tym, że z emerytur pomostowych będą mogły skorzystać osoby, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po 31 grudnia 2008 r. Zdaniem związkowców, narusza to konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t89172.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/waloryzacja;bardziej;kosztowna;ile;wyda;zus,53,0,786997.html) Waloryzacja bardziej kosztowna. Ile wyda ZUS?
Tymczasem TK wskazał, że osoby, które podjęły prace przed obowiązywaniem ustawy, nie mogły oczekiwać, że po jej wejściu w życie zatrudnienie gwarantuje im emeryturę pomostową. Zdaniem sędziów, prawo do emerytury pomostowej jest szczególnym uprawnieniem, a osoby go pozbawione mają prawo do emerytury _ zwykłej _.

Poseł Grzegorz Karpiński powiedział po rozprawie, że wyrok TK potwierdza, iż reforma ubezpieczeń społecznych - która zmierza do tego, by każdy obywatel pracował do 60. lub 65. roku życia - jest zgodna z konstytucją. - _ Dzisiaj nie było żadnego ryzyka orzeczenia niezgodności, dlatego że to już trzecie orzeczenie Trybunału (w tej sprawie) _ - zaznaczył.

Członek prezydium FZZ Waldemar Rutkowski powiedział z kolei, że wyrok TK uderzy m.in. w pracowników ochrony zdrowia, oświaty, jak i osoby pracujące zmianowo w nocy. Dodał, że związkowcy rozważą przekazanie sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Rozprawie przewodniczył sędzia Zbigniew Cieślak. Sprawozdawcą była sędzia Maria Gintowt-Jankowicz. Wyrok jest ostateczny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t89172.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/trybunal;sprawdza;zgodnosc;emerytur;pomostowych,174,0,722606.html) Trybunał sprawdza zgodność emerytur pomostowych Wnioskodawca - OPZZ -twierdzi, że ustawa narusza równość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t91472.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zus;wplynelo;ponad;300;pytan;o;pomostowki,159,0,626591.html) ZUS: Wpłynęło ponad 300 pytań o pomostówki Ustawa o emeryturach pomostowych weszła w życie 1 stycznia 2009 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t46487.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;pogania;ustawe;o;ofe;a;zwiazki;chca;rozmow,206,0,787406.html) Boni pogania ustawę o OFE, a związki chcą rozmów Komisja trójstronna uzgadnia jeszcze stanowisko. Związkowcy rozgoryczeni, bo nie ma dowolności wyboru między ZUS a OFE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)