Notowania

reforma ofe
21.02.2011 14:27

Prezes PiS chwali ministra. Chodzi o OFE

Jarosław Kaczyński uważa, że w tej chwili mamy przymusowe oszczędności (...) i to jeszcze na rzecz prywatnych firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest zadowolony z ostatnich wypowiedzi minister pracy Jolanty Fedak na temat reformy systemu emerytalnego. Jego zdaniem szefowa resortu _ podejmuje ten sam plan _, co Prawo i Sprawiedliwość. *

W ubiegłym tygodniu minister Fedak zapowiedziała, że zgłosi postulat zakładający ograniczenie funkcjonowania towarzystw emerytalnych. Jak tłumaczyła, _ jeśli Polacy chcą oszczędzać, to niech oszczędzają tę część sami, tam gdzie chcą, niekoniecznie w koncesjonowanym towarzystwie _.

Rzecznik rządu oraz minister finansów komentowali, że propozycje dotyczące dobrowolności uczestnictwa w OFE traktują jako głos w dyskusji, natomiast w rządowym projekcie ich nie ma.

PiS na początku stycznia złożyło w Sejmie projekt zakładający dobrowolność wyboru pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę w OFE i ZUS oraz możliwość powrotu do ZUS. Jak tłumaczył Kaczyński, istotą tego rozwiązania jest _ przywrócenie swobody obywateli, jeśli chodzi o wybór miejsca, w którym chcą być ubezpieczeni _ i jest to _ jedyne racjonalne, zgodne z konstytucją rozwiązanie _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t130662.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;jak;pis;blaszczak;podobny;pomysl,231,0,775143.html) Fedak jak PiS? Błaszczak: Podobny pomysł

_ - Pani minister podejmuje w gruncie rzeczy ten sam plan, cieszymy się z tego i jesteśmy gotowi do współdziałania, aby w Sejmie tę sprawę przeprowadzić _ - powiedział Kaczyński. -_ Wydaje nam się, że jest to rozwiązanie najbardziej racjonalne, a przede wszystkim najbliżej związane z interesami przeciętnego obywatela. W tej chwili mamy przymusowe oszczędności (...) i to jeszcze na rzecz prywatnych firm - _dodaje.

Kaczyński uważa, że związane z tym są _ pewne interesy, bardzo intensywnie bronione, ale z gospodarką rynkową, wolnością gospodarczą i prawami obywateli to nie ma nic wspólnego _.

Wczoraj Kaczyński wydał oświadczenie, w którym napisał, że należy skończyć z udawaną debatą o OFE i przyjąć projekt PiS, zakładający m.in. możliwość wyboru między OFE a ZUS. Jak przekonywał, dyskusja na temat OFE, prowadzona przez _ skompromitowany, słabnący rząd i twórców reformy emerytalnej (zainteresowanych utrzymaniem jej kształtu) jest nieodpowiedzialną grą, która wystawia Polskę i Polaków na ataki spekulacyjne i negatywną reakcje rynków _, co może doprowadzić do _ tragedii _.

O co chodzi w zmianach w OFE?

Rządowy projekt, który obecnie jest w konsultacjach społecznych, zakłada, by zamiast 7,3-proc. składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafiało 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. ma być księgowane na kontach osobistych w ZUS. Od 2013 r. te proporcje zaczną się zmieniać.

W roku 2017 do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc., a 3,8 proc. na subkonto w ZUS. Planowane jest też wprowadzenie ulg podatkowych dla osób dodatkowo oszczędzających na emerytury. Zgodnie z rządowymi planami, zmiany miałyby wejść w życie 1 kwietnia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/bank;swiatowy;o;ofe;rzad;zrobil;na;odwrot,88,0,773976.html) Bank Światowy o OFE. Rząd zrobił na odwrót Eksperci globalnej instytucji rekomendowali gabinetowi Tuska podniesienie składek do II filara.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t122700.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zmiany;w;ofe;przy;dziedziczeniu;stracimy;nawet;220;tysiecy;zlotych,191,0,773311.html) Zmiany w OFE. Przy dziedziczeniu stracimy nawet 220 tysięcy złotych W przypadku śmierci bliskiej osoby, zamiast żywej gotówki dostaniemy tylko mglistą obietnicę wsparcia na starość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t89169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/znow;krytyka;rzad;koloryzuje;reforme;ofe,192,0,773568.html) Znów krytyka. Rząd koloryzuje reformę OFE? Ekonomista FOR uważa, że założenia reformy są zbyt optymistyczne.
Tagi: reforma ofe, ofe, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz