Notowania

bronisław komorowski
03.04.2011 13:45

Prezydent nie widzi przeszkód ws. OFE. Decyzja w tygodniu

Wszystko wskazuje na to, że prezydent podpisze ustawę, choć były prezes Trybunału Konstytucyjnego wskazuje na poważne wątpliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

_ - Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. ustawy o OFE w najbliższym tygodniu _- poinformował jego doradca Tomasz Nałęcz. Szefowa Biura Prasowego głowy państwa Joanna Trzaska-Wieczorek dodała, że prezydent nie widzi przeszkód konstytucyjnych, by podpisać ustawę.

Tymczasem były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień skierował go Komorowskiego list, w którym pisze o poważnych - jego zdaniem - wątpliwościach w tej sprawie. Stępień uważa, że powinno to skłaniać prezydenta, jako strażnika konstytucji, do prewencyjnego wniosku do TK.

W datowanym na 1 kwietnia liście, Stępień pisze m.in., że uchwalone przepisy naruszają zarówno interesy w toku ubezpieczonych jak i zasady społecznej gospodarki rynkowej. Wyjaśnia, iż dzieje się to poprzez odejście od prymatu zasady własności prywatnej na rzecz systemu ubezpieczeń zarządzanego poprzez celowy fundusz państwowy (ZUS - FUS).

Jego zdaniem, może to być złamanie art. 20 konstytucji, który mówi, że _ społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. _

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t89171.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/chcesz;godnej;emerytury;zadbaj;o;nia;sam,52,0,803892.html) Chcesz godnej emerytury. Zadbaj o nią sam _Były prezes TK wskazuje również na - w jego opinii - naruszenia zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa (art. 2 Konstytucji) poprzez mijające się z prawdą uzasadnienie nowelizacji, że system OFE oparty jest o finansowanie z długu państwowego.

Podkreśla, że to nie obowiązek przekazywania składki przez ZUS, niejako w imieniu płatnika, rodzi dług publiczny, bo żadna część przychodów OFE nie jest finansowana z długu publicznego - _ jak to dowodzi rząd i usłużni mu eksperci _.

_ - OFE gromadzi wyłącznie część składki realnie pobranej z wynagrodzenia ubezpieczonego pracownika i gospodaruje nimi _ - wskazuje Stępień.

Jego zdaniem, mamy też do czynienia z naruszeniem praw słusznie nabytych ubezpieczonych, a także zasad poprawnej legislacji. Jak tłumaczy, chodzi o niezachowanie odpowiedniego vacatio legis. Z racji koniecznych czynności przygotowawczych po stronie PTE powinna wynosić - zdaniem specjalistów pytanych ad hoc - co najmniej 6 miesięcy" - pisze sędzia w stanie spoczynku.

_ - Istnienie tak poważnych - co najmniej - wątpliwości konstytucyjnych powinno skłaniać Pana Prezydenta, jako strażnika Konstytucji z mocy art. 126 ust 2, do usunięcia ich w drodze wniosku prewencyjnego do Trybunału Konstytucyjnego _ - konkluduje Stępień.

Szefowa prezydenckiego Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała , że konsultacje w sprawie ustawy już się zakończyły. Przypomniała, że Stępień brał udział w piątkowym spotkaniu głowy państwa z ekspertami ws. OFE.

_ - Prezydent nie widzi przeszkód natury konstytucyjnej, by podpisać ustawę dotyczącą zmian w systemie emerytalnym _ - oświadczyła.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t89171.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/chcesz;godnej;emerytury;zadbaj;o;nia;sam,52,0,803892.html) Chcesz godnej emerytury. Zadbaj o nią sam

Doradca Komorowskiego Tomasz Nałęcz pytany w _ Radiu ZET _, kiedy prezydent podejmie decyzję w sprawie tej ustawy powiedział, że stanie się to _ w rozpoczynającym się w poniedziałek tygodniu _.

Prezydencka minister Irena Wóycicka mówiła w zeszłym tygodniu, że Komorowski analizował ustawę dotyczącą zmian w systemie emerytalnym od początku prac nad nią i skłania się do jej podpisania. Podkreśliła, że z dotychczasowych analiz Kancelarii i rzetelnych ekspertyz prawnych, jakimi Kancelaria dysponuje wynika, że nie ma zagrożenia niekonstytucyjności tej ustawy.

Odnosząc się do kwestii vacatio legis ustawy w sprawie zmian w systemie emerytalnym, minister powiedziała, że w opinii prawników minimalne vacatio legis to dwa tygodnie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t134889.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/senat;glosuje;nad;ofe;prezydent;konsultuje,171,0,802987.html) Senat głosuje nad OFE, prezydent konsultuje To od podpisu prezydenta zależy, czy ustawa wejdzie w życie 1 maja, jak chce rząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t86511.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/boni;spokojny;zmiany;w;ofe;nie;zaszkodza,200,0,801736.html) Boni spokojny: Zmiany w OFE nie zaszkodzą Projekt ustawy zakłada, że limity inwestycji w akcje będą co roku zwiększały się o 2,5 pkt proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t136118.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;zmiany;w;ofe;zgodne;z;konstytucja,254,0,800766.html) Tusk: Zmiany w OFE zgodne z konstytucją Inaczej w Polsce nie byłaby możliwa żadna korekta systemu emerytalnego, mówi premier.
Tagi: bronisław komorowski, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz