Notowania

Prezydent poprawi reformę OFE?

Bronisław Komorowski napisał list do premiera Tuska. Zapowiada debatę publiczną w sprawie projektu przesunięciu części składek emerytalnych z OFE do ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Bronisław Komorowski napisał list do premiera Tuska. Zapowiada _ debatę publiczną _ w sprawie projektu przesunięciu części składek emerytalnych z OFE do ZUS.

*[aktualizacja: 18:13] *

Prezydent zapowiada, że zorganizuje w sprawie zmian _ debatę publiczną _, by reforma nie zaszkodziła ani obecnym ani przyszłym emerytom. Przed tą debatą chce jednak porozmawiać z premierem.

_ - Widzieliśmy się niedawno, widujemy się często, na pewno następstwem tego listu będzie pogłębiona rozmowa o tym, jakie są wzajemne oczekiwania, realne możliwości działania w tym obszarze _ - powiedział Komorowski.

Według prezydenta, zanim przeprowadzone zostaną głębsze zmiany w systemie ubezpieczeń, _ musi odbyć się debata publiczna, musi zostać podjęta próba znalezienia wspólnego mianownika pomiędzy siłami politycznymi, środowiskami zainteresowanymi problemami emerytów, tj. związkami zawodowymi _.

Komorowski podkreślił, że sprawy poruszone w liście do premiera _ są w jakiejś mierze adresowane do opinii publicznej _.

_ - List dotyczy istotnej sprawy, jaką są spodziewane nowe regulacje ustawowe dotyczące funkcjonowania OFE. Z mojego punktu widzenia, przy docenieniu wagi problemu, jakim jest szukanie rozwiązań, które by pozwoliły na zmniejszenie deficytu budżetowego, sprawą zasadniczą jest to, by nie stracić z oczu potrzeby zmian w całości systemu emerytalnego _ - zaznaczył prezydent. _ - Chodzi o to, by każda wprowadzana zmiana, także ta planowana w tej chwili przez rząd, a związana z OFE, zbliżała nas do odpowiedniego zabezpieczenia materialnego Polaków na starość _ - dodał.

_ - W liście do premiera, jeszcze na etapie rządowych prac nad projektem, zwracam uwagę na parę kwestii, w tym na potrzebę zagwarantowania w nowych rozwiązaniach porównywalnych do poprzednich warunków ubezpieczonym i przyszłym emerytom _ - podkreślił Komorowski.

Jak wyjaśnił, _ chodzi o to, by była pełna jasność co do tego, że nie następuje w żadnym stopniu pogorszenie warunków ubezpieczonym _.

_ - Chodzi tu w szczególności o problem, mam nadzieję, że to znajdzie swój pozytywny finał, dziedziczenia składek po osobach ubezpieczonych, a także kwestię podziału składek między małżonków w przypadku rozpadu małżeństwa _ - podkreślił Komorowski. W ocenie prezydenta, te sprawy _ żywo interesują dzisiaj wszystkich ubezpieczonych _.

Kancelaria prezydencka zapowiedziała konsultacje społeczne w tej sprawie już tydzień temu. Jak twierdził prezydencki minister Sławomir Nowak, w spotkaniach uczestniczyć będą najpierw przedstawiciele rządu a później inni eksperci.

_ - Mam głęboką nadzieję, że projektowi rządowemu towarzyszy troska o stworzenie jak najkorzystniejszych warunków dla obecnie ubezpieczonych, ale także dla przyszłych emerytów _ - powiedział dziś prezydent, odnosząc się do proponowanych przez rząd zmian.

Pod koniec grudnia premier Donald Tusk zapowiedział, że Otwarte Fundusze Emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS. Premier wyraził nadzieję, że w styczniu projekt wraz ze szczegółowym opisem skutków finansowych trafi do parlamentu. Rząd chce, by zmiany obowiązywały od 1 kwietnia 2011 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;wtraci;sie;do;zmian;w;ofe,136,0,750472.html) Komorowski wtrąci się do zmian w OFE Prezydent chce brać udział w pracach dotyczących zmian w podziale składek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t90200.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowak;prezydent;pomoze;rzadowi;z;ofe,230,0,751590.html) Nowak: Prezydent pomoże rządowi z OFE Minister w Kancelarii Prezydenta zapowiada konsultacje z ekspertami.
Tagi: obniżenie składki do ofe, ofe, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz