Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt odwróconej hipoteki umożliwia zwiększenie emerytur?

0
Podziel się:

W propozycji Sojuszu jest zapis, zgodnie z którym jeśli w chwili śmierci różnica pomiędzy wypłaconą kwotą, a wartością nieruchomości jest dodatnia, to ta różnica jest dzielona między spadkobierców.

Projekt odwróconej hipoteki umożliwia zwiększenie emerytur?
(Creatista/Dreamstime)

Nowa ustawa to pierwsze rozwiązanie, które daje możliwość zwiększania emerytur, gwarantując bezpieczeństwo - przekonuje posłanka SLD Krystyna Łybacka. Złożonym przez Sojusz projektem dzisiaj zajmie się Sejm.

_ - Jest to pierwsza regulacja ustawowa, która daje możliwość zwiększania bardzo często niskich świadczeń emerytalnych dla wielu seniorów, ale daje pełną gwarancję prawną - zarówno prawa własności, jak i ich bezpieczeństwa socjalnego _ - mówiła posłanka na dzisiejszej konferencji w Sejmie.

_ - Teraz, jeżeli ktokolwiek podpisuje umowę o tzw. rentę dożywotnią, w momencie podpisania umowy traci prawo własności do lokalu, budynku, czy do wiecznego użytkowania _ - tłumaczyła. W projekcie ustawy SLD - jak wyjaśniła - prawo własności wygasa dopiero z chwilą śmierci kredytobiorcy.

Łybacka zaznaczyła też, że w propozycji Sojuszu jest zapis, zgodnie z którym jeśli w chwili śmierci różnica pomiędzy wypłaconą kwotą, a wartością nieruchomości jest dodatnia, to ta różnica jest dzielona między spadkobierców.

Zdaniem posłanki trzecia istotna różnica polega na tym, że jeśli instytucja kredytująca upadnie, to automatycznie umowa wygasa. - _ Jeżeli taki podmiot bankrutuje lub - co gorsza - znika, emeryt pozostaje bez świadczeń i bez mieszkania. A więc w dramatycznej sytuacji _ - przekonywała.

Projekt SLD umożliwia ponadto, by w ciągu 30 dni od podpisania umowy, emeryt miał możliwość odstąpienia od umowy z instytucją kredytującą bez jakichkolwiek konsekwencji.

W uzasadnieniu złożonego w kwietniu projektu ustawy czytamy, że wprowadzenie odwróconego kredytu hipotecznego umożliwi uzyskanie dodatkowych środków finansowych osobom, którym przysługuje prawo własności, prawo użytkowania wieczystego gruntu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Jak zaznaczyli twórcy projektu, obecnie w Polsce funkcjonuje tzw. umowa dożywocia oparta na przepisach kodeksu cywilnego, która polega na przeniesieniu prawa do nieruchomości na instytucję finansową w zamian za wypłacanie przez nią dożywotniej renty poprzedniemu właścicielowi nieruchomości oraz zapewnieniu prawa dożywotniego zamieszkania w niej.

W uzasadnieniu podano, że różnica pomiędzy umową dożywocia a umową odwróconego kredytu hipotecznego - proponowanego przez SLD - polega przede wszystkim na momencie przeniesienia prawa własności nieruchomości oraz na sposobie zabezpieczenia interesów spadkobierców osoby otrzymującej środki.

_ - W przypadku umowy dożywocia świadczeniodawca nabywa prawo do nieruchomości z chwilą zawarcia umowy. Dla spadkobierców beneficjenta takiej umowy oznacza to całkowitą utratę prawa do nieruchomości _ - stwierdzono. Łybacka przekonywała, że odwrócona hipoteka zabezpiecza przed takim niebezpieczeństwem.

Czytaj więcej w Money.pl
Zawiesili im emerytury. Nie będzie wyrównania? Emeryci, którym zawieszono wypłatę emerytury na podstawie niekonstytucyjnego przepisu, nie mają prawa do wyrównania za okres zawieszenia - stwierdził wiceminister pracy Marek Bucior.
OFE trafią pod lupę prokuratury i NIK? SLD postuluje, by ubezpieczeni sami decydowali o tym, gdzie wpłacane są ich pieniądze, a jeśli zechcą je przekazać do ZUS to powinni mieć nad nimi kontrolę.
Trzecia wersja zmian w OFE ma szansę? Rada Gospodarcza przy premierze opowiada się za dobrowolnością uczestnictwa w otwartych funduszach emerytalnych - powiedział jej przewodniczący Jan Krzysztof Bielecki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)